Haberler Manşet Toplumsal Cinsiyet

Boğaziçi Üniversitesinde polis LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 2 Ocak’ta rektör olarak atadığı Melih Bulu‘ya yönelik protestolarda tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle Güney Kampüs’te 22 Mart’tan bu yana dersleri boykot eden öğrencilerden beşi LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Boğaziçi dayanışmanın Twett dizisi

https://twitter.com/i/status/1375075916754382853

Rektör protestoları kapsamında 2 Şubat’ta Güney Kapı’nın üstüne çıkıp LGBTİ+ bayrağı açan öğrenci N.D. hakkında başlatılan soruşturma nedeniyle arkadaşlarına destek olmak isteyen öğrenciler, disiplin soruşturması toplantısının yapılacağı Kuzey Kampüs Eğitim Fakültesi binasına yürümek istedi.

Öğrenciler Kuzey Kapı’da  

Sivil polisler LGBTİ+ bayrağı açmanın yasak olduğunu söyleyip dört öğrenciyi gözaltına aldı. Daha sonra polis sayısı arttı ve öğrencilerin “dağılması gerektiğine” ilişkin anons yapıldı. Kuzey Kapı önünde beklemeye başlayan öğrenciler de gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılana kadar nöbette olacaklarını belirtti. Polis, öğrencilere müdahale etti.

 

— Boğaziçi Direnişi #3 (@budirenisi) March 25, 2021

Ne olmuştu?Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Ocak’ta, 2015’te AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne kararname ile rektör olarak atadı.2002’de Sarıyer AKP İlçe Örgütü’nün kuruluşunda yer alan Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasına öğrenciler ve akademisyenler tepki gösterdi.İlk defa üniversite dışından bir rektör atanmasına da karşı çıkan ve Bulu’nun “kayyım” olduğunu söyleyen öğrenciler, 4 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde eylem düzenledi. Polis, öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Üniversite kapısına kelepçe vuruldu.Bulu’yu protesto eden Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenler de rektör devir-teslim törenine tepki göstererek Rektörlük binasına sırt dönme eylemi başlattı.Polis, gösterilere katılan öğrencilerin evlerini bastı. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. 4 Ocak’tan beri farklı yerlerde ve şekillerde devam eden eylemlere polis her seferinde müdahale etti.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun resim sergisi nedeniyle LGBTİ+’ları ve öğrencileri hedef göstermesinden sonraki eylemlerde polis üniversiteye de girdi.Boğaziçi öğrencilerine İzmir, Ankara, Samsun gibi birçok şehirden ve üniversiteden de destek geldi.Boğaziçi protestolarına katılan öğrencilerden en az 600’ü gözaltına alındı, 25’i aşkın kişiye ev hapsi cezası verildi. Tutuklanan 11 öğrenciden sekizi tahliye edildi, üç üniversite öğrencisi ise halen tutuklu.”Kayyım rektör istemiyoruz”, “Melih Bulu istifa” diyen öğrenciler, mezunlar, çalışanlar ve akademisyenler protestolarını 4 Ocak’tan bu yana sürdürüyor.
 
  
Boğaziçi dayanışmanın paylaştığı fotoğraf

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir