Haberler Manşet

Brezilya’da seçimi solcu lider Lula da Silva kazandı

BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Lula: Bölünmüş bir Brezilya’da yaşamanın kimseye faydası yok

Brezilya’da Başkanlık seçimlerini ikinci turda kazanan eski Başkan Lula, “Yeni barış, sevgi ve umut zamanları yaşayacağız” dedi. Dünya liderlerinden de tebrik mesajları var.

Luiz Inácio Lula da Silva, Güney Amerika ülkesi Brezilya’da dün (30 Ekim) ikinci turu yapılan Başkanlık seçimini kazandı.

Türkiye saatiyle 14:00 itibariyle oyların yüzde 99,97’sinin sayıldığı ülkede, eski Başkan Lula, oyların yüzde 50,9’unu alarak başkan seçildi. 2018 yılından bu yana başkanlık görevini yürüten rakibi aşırı sağcı Jair Bolsonaro’nun oy oranı ise yüzde 49,10’da kaldı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, dün akşam São Paulo’da bir otelde basına açıklama yapan Lula da Silva, “dünyanın en büyük demokrasilerinden birini muzammam bir şekilde bölen toksik seçim yarışının ardından ülkesini yeniden bir araya getireceğine” söz verdi.

Lula, “Yeni barış, sevgi ve umut zamanları yaşayacağız. [Ülkeyi] 215 milyon Brezilyalı için yöneteceğim, sadece bana oy verenler için değil. İki Brezilya yok. Bir ülkeyiz ve bir halkız. Ve büyük bir ulusuz… Bölünmüş, sürekli savaş halinde bir ülkede yaşamanın kimseye faydası yok.”

Gıda güvenliği, iklim krizi, küresel sorunlar…

Bundan 20 yıl önce Brezilya’nın ilk işçi sınıfından gelen başkanı olan eski fabrika işçisi Lula’nın başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından dünya liderleri de yeni başkana tebrik mesajlarını iletti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gıda güvenliğinden ticarete ve iklim değişikliğine, acil küresel sorunları ele almak için sizinle çalışmayı dört gözle bekliyorum” açıklamasında bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak “Brezilya kurumlarının ve demokrasisinin gücünü bir kez daha gösterdiğini” belirtti:

“AB ve Brezilya, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygıya dayalı, uzun süredir devam eden bir stratejik ortaklığa sahiptir.

“Brezilya ile ticaret, çevre, iklim değişikliği ve dijital gündem dahil olmak üzere tüm karşılıklı çıkar alanlarında vatandaşlarımızın yararına olan ilişkimizi derinleştirmeye ve genişletmeye kararlıyız.”

Avrupa ülkelerinden tebrik mesajları

AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları da paylaştıkları mesajlar ile Lula’yı kutladı. Bu mesajlardan bazıları şöyle:

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier: “Brezilya Devlet Başkanı olarak seçilmeniz dolayısıyla yurttaşlarım adına da en içten tebriklerimi iletiyorum. Brezilya, Almanya için önemli bir stratejik ortak ve çağımızın küresel zorluklarının üstesinden gelmede kilit bir oyuncu. Önümüzde duran zorluklar için size çok güven, güç ve başarılar diliyorum.”

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz: “Özellikle ticaret ve iklimin korunması konularında Brezilya ile yakın ve güvene dayalı işbirliği için mutluluk duyuyorum.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: “Brezilya tarihinde yeni bir sayfa açan seçiminiz için tebrikler sevgili Lula. Birlikte birçok ortak sorunu aşmak ve iki ülke arasındaki dostluk bağını yenilemek için güçlerimizi birleştireceğiz.”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak: “Küresel ekonomiyi büyütmekten, gezegenin doğal kaynaklarını korumaya ve demokratik değerleri desteklemeye kadar İngiltere ve Brezilya için önemli olan konularda birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez: “Lula, Brezilya’nın umut ve ilericiliğe karar verdiği seçimlerdeki zaferin için tebrikler. İklim değişikliğine karşı ve sosyal adalet ile eşitlik için birlikte çalışacağız. Başarıların Brezilya halkının olacak. Tebrikler Lula.”

Portekiz Başbakanı Antonio Costa: “Brezilya Devlet Başkanı seçilen Lula’yı samimi duygularımla kutlama fırsatını buldum. Önümüzdeki yıllarda Portekiz ve Brezilya lehine, aynı zamanda büyük küresel davalar etrafında büyük bir heyecanla birlikte yapacağımız çalışmaları sabırsızlıkla bekliyorum.”

Hollanda Başbakanı Mark Rutte: “Güçlü olan Hollanda-Brezilya ilişkilerini derinleştirmeyi ve küresel zorluklar üzerinde birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis: “Karşı karşıya kaldığımız, özellikle iklim değişikliği, gıda güvenliği ve ticaret gibi küresel sorunların ele alınmasında Brezilya önemli bir role sahip.”

 LUİZ INACİO LULA DA SİLVA KİMDİR?

 Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık yapan 77 yaşındaki Lula da Silva, hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle bir buçuk yıl tutuklu kalmış, davaların düşürülmesiyle yeniden başkanlık yarışına girmişti. Sendikacı kökeniyle, İşçi Partisi’nin ilk başkanı olan Lula da Silva, uyguladığı sosyal yardımlar sayesinde yaklaşık 30 milyon Brezilyalının yoksulluktan kurtulmasını sağlayarak, halkın sevgisini kazandı. Lula da Silva, 31 Aralık 2010’da başkanlık görevini bırakana kadar sevilen bir lider olarak öne çıktı, ancak 2011’de kendisi ve partisi hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları adına gölge düşürdü. Yolsuzluk davaları nedeniyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva’nın bu davalardan hüküm giymesi, 2018’de Bolsonaro’nun kazandığı seçimlerde aday olmasına engel oldu. Kasım 2019’da tahliye edilen Lula da Silva’nın, aldığı cezalar ve yolsuzluk davalarının, 2021’de bu davalardan sorumlu yargıç Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkeme tarafından düşürülmesi üzerine seçimlere katılmasının önü açıldı. Bolsonaro hükümetinde, 1 Ocak 2019’dan 24 Nisan 2020’ye kadar Adalet Bakanlığı görevini yürüten Sergio Moro, aralarında çıkan anlaşmazlık nedeniyle istifa etmişti.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir