Ekoloji Siyasi Hareketler

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır”Türkiye, asbest ve radyoaktif madde çöplüğü değildir. Bomba gibi olan bu gemiyi İzmir’e istemiyoruz”

Telgraf Haber :CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, gövdesinde 600 ton asbest barındırdığı belirtilen Brezilya Donanması’na ait eski uçak gemisinin söküm için İzmir’in Aliağa ilçesine getirilecek olmasına tepki gösterdi. Bayır, “Türkiye, asbest ve radyoaktif madde çöplüğü değildir. Bomba gibi olan bu gemiyi İzmir’e istemiyoruz” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, gövdesinde 600 ton asbest barındırdığı belirtilen Brezilya Donanması’na ait eski uçak gemisinin söküm için İzmir’in Aliağa ilçesine getirilecek olmasına tepki gösterdi. Bayır, “Türkiye, asbest ve radyoaktif madde çöplüğü değildir. Bomba gibi olan bu gemiyi İzmir’e istemiyoruz” dedi.

Brezilya Donanması’na ait NAe Sao Paulo isimli uçak gemisinin söküm için İzmir’in Aliağa ilçesine getirilecek olmasına tepkiler sürüyor. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, gövdesinde 600 ton asbest olduğu belirtilen gemiyi İzmir’de istemediklerini belirterek, “İzmir’de çevreciler, halk ve bu kenti seven herkes, ‘Mevcut iktidar İzmir’i cezalandırıyor mu?, Neden İzmir?’ diye düşünüyor. Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için üretildiği ülkeler dahil Avrupa’da hiçbir ülkenin kabul etmediği bu bomba gibi olan gemiyi İzmir’de istemiyoruz” dedi.

“İNSANLARIN CANINI SOKAKTA BULMADIK”

Kanserojen bir mineral olan asbest barındırdığı belirtilen geminin, mayıs ayı içerisinde İzmir’de olmasının beklendiğini dile getiren CHP’li Bayır, şunları söyledi:

“Bu geminin neden Aliağa’ya geldiğini Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a 7 soruyla sorduk. Yirmi dört milletvekili arkadaşımızla birlikte meclise araştırma önergesi verdik. Önümüzdeki günlerde önergeye cevap alıp almayacağımızı da öğreneceğiz. Bana göre konu çok ciddi. 600 ton asbest yüklü bu geminin sökümü her ne hikmetse Aliağa’da yapılmak isteniyor. Herkes şunu bilsin ki Türkiye asbest ve radyoaktif madde çöplüğü değildir. Avrupa’nın çöp deposu da değildir. Biz İzmir’de, Türkiye’de insanların sağlığını sokakta bulmadık. Bir taraftan salgını atlatmak için uğraşıyoruz, bir taraftan da hastalığa davetiye çıkartıyoruz” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir