Haberler Sendikalar

Kadıköy’deki 1 Mayıs’a çağrı açıklamasına polis engeli, çok sayıda gözaltı var

Kadıköy’de sendikalar ve siyasi partilerin oluşturduğu 1 Mayıs Bileşenleri’nin çağrısıyla yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Gözaltına alınanlar oldu.

İstanbul Valiliği’nin pandemi gerekçesiyle 1 Mayıs’ı da kapsayacak şekilde 17 Mayıs’a kadar her türlü eylem ve etkinliği yasaklama kararı tepkiye yol açtı. 1 Mayıs bileşenleri ve siyasi partilerin çağrısı üzerine Kadıköy’de bir araya gelen gruba polis müdahale etti. Polis, grubun, “1 Mayıs yasaklanamaz” açıklamasına pandemi gerekçesiyle izin vermeyeceğini ifade etti. Grubun direnmesi üzerine bazı kişiler gözaltına alındı. Eylemciler, “Baskılar bizi durduramaz” ve “Gün gelecek, devran dönecek AKP iktidarı halka hesap verecek” diye slogan attı.

“HALKIN SESİNİ BOĞMAYA ÇALIŞIYORLAR”

KESK temsilcisi de bu sırada, “AKP kongrelerinde lebalep yan yana dururken, birbirlerine virüsü bulaştırırken pandemiyi düşünmeyenler, bugün ölmek istemiyoruz, ilaç istiyoruz, iş istiyoruz, ekmek istiyoruz diyen milyonlarca yoksulun, halkın sesini boğmaya çalıyorlar. Siyasi iktidar ülkeyi zorla yönetiyor. Bu ülkenin öğretmenlerine, gençlerine şu an gözaltı otobüsünde şiddet uygulanıyor, işkence yapılıyor” dedi.

“PANDEMİYİ ÖNLEYECEKSENİZ LEBALEP KONGRELERİ ENGELLEYİN”

“1 Mayıs Engellenemez” açıklamasına destek vermek için eyleme katılan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da gruba müdahale eden polise seslenerek şunları söyledi:

“Pandemi sürecinde işçiler işten atılıyor. Devletin polisi, bu işçilerin vergisiyle maaşını alan polisler, görevi kamunun yararını korumak olan polisler, at hırsızlarını yakalamayan, 128 milyar doları hortumlayanların peşinde koşmayan, kadın tecavüzcülerinin peşine koşmayan polisler, işçilerin haklarını savunmaya kalkarsan bu ablukayı kuruyorlar. Salgın sizin işçiye saldırmanızın bahanesi olamaz. Salgını engelleyecekseniz cenaze törenlerini engelleyin. Salgını engelleyecekseniz tarikat törenlerini engelleyin. Salgını engelleyecekseniz lebalep kongreleri engelleyin. İşçiye engel olmaktan, işçinin öfkesini üzerinize çekmekten korkun. Polisler, saldırdığınız işçilerin hesabını size soracağız. Size bu emri verenler kaçıp gittiğinde siz burada kalacaksınız. Çünkü siz de memursunuz.”

Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınırken, polis müdahalesine çevredeki vatandaşlar da tepki gösterdi. Polis müdahalesinin ardından 1 Mayıs Bileşenleri basın açıklamasını yapmak için Kadıköy’deki KESK binasına geçti. Polis, KESK (Eğitim-Sen) binasının önünde yapılmak istenen basın açıklamasını da engelledi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir