Siyasi Hareketler

CHP 1 Mayıs öncesi emekçiler için 15 maddelik talebini açıkladı.

Telgraf Haber:CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Mayıs öncesi CHP Emek Büroları’nın emekçiler için istediği 15 maddelik talep listesini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, valiliklerin 1 Mayıs’ı ’salgın’ gerekçesiyle yasaklamasının ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında iktidarın salgından ziyade emekçiyle mücadele ettiğini ifade eden Ağbaba, iktidarı çalışanların gelir kaybının birinci sorumlusu olduğunu belirtti.

‘EMEKÇİLER SALGINDA KORUMASIZ, GÜVENCESİZ VE GELİRSİZ BIRAKILDI’

CHP Emek Bürolarının 15 talebini de açıklayan Ağbaba’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“1 Mayıs, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda pandemi kısıtlamaları nedeniyle kitlesel olarak kutlanamayacaktır.Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sorunlar en çok ücretli çalışanları yani emekçileri etkilemiştir. İşten çıkarma yasağına rağmen Kod-29’dan işten atılmalar, ücretsiz izin uygulaması, işçilerin hiçbir koruma olmadan iş yerlerinde sağlıksız koşullarda çalışması, yaşanan gelir kaybı, işsizlik ve artan yoksulluk halleri milyonlarca işçiyi ve emekçiyi etkilemiştir. Bu süreçte ekonomik tedbirlerin yetersizliği ile ekonomi yönetimindeki başarısızlıklar enflasyon, vergi ve zam olarak emekçinin cebine yansımıştır. Emek dünyası salgında daha fazla gelir kaybetmiş ve daha fazla korumasız hale gelmiştir. Anlık tedbir ve yasaklama kararlarıyla iktidar emekçiyi hiçbir şekilde umursamadığını tekrar ve açıkça göstermiştir.”

‘128 MİLYAR DOLAR İŞÇİLERİN VE EMEKÇİLERİN ALIN TERİDİR’

“Gerekli gelir desteğinden ve sosyal korumadan milyonlarca çalışanı mahrum bırakan siyasi iktidar, pandemi ile mücadeleyi emekçilerin hakları ile mücadeleye dönüştürmüştür. Bu süreçte büyük şirketlere sağlanan vergi muafiyetleri ve destekler göz önüne alındığında, emekçilerin pandemi sürecinde payına daha fazla sömürü ve daha fazla yoksulluk düşmüştür. 128 milyar doları bu ülkenin hazinesinden yok edenler, milyonlarca emekçinin ve yurttaşın yoksullaşmasından ve gelir kaybı yaşamasından birinci dereceden sorumludur. Bu para işçilerin ve emekçilerin alın teri ve çocuklarının geleceğidir. Emekçilerimiz AKP’nin geleceğimizden çaldığı bu paraların hesabını elbette soracaktır. Biz CHP olarak üretenin, emekçinin, işçinin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.”

15 TALEP

CHP Emek Büroları’nın emekçiler adına açıkladığı 15 talebi:

“1 Mayıs’a giderken tüm emekçilerin güvenceli ve insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşaması için, Cumhuriyet Halk Partisi Emek Büroları olarak, milyonlarca emekçimiz adına siyasi iktidara 15 temel talebi şu şekilde sıralıyoruz:

1) Zorunlu üretimin ve hizmetlerin yer aldığı tüm iş yerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır.

2) Pandemide 1 yıllık süre içerisinde en az 861 emekçi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Covid-19 çalışanlar adına meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

3) İşten çıkarma yasaklarında tüm istisnalar ortadan kaldırılmalı, KOD-29’dan işçi çıkarmalar yasaklanmalıdır.

4) Ücretsiz izin köleliğine son verilmelidir.

5) Faaliyetleri bu süreçte etkilenen iş yerleri için kısa çalışma ödeneği pandemi sonrasına kadar devam ettirilmelidir.

6) Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma koşulu olan son 3 yıl 450 gün prim ödeme ve son 60 gün kesintisiz hizmet şartı ortadan kaldırılmalıdır. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalı, kısa çalışma ödeneğinin alt limiti en az 2825 TL asgari ücret olarak belirlenmelidir.

7) Yaklaşık 1 yıldır kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik hakkı için uzun dönemli sigorta primleri ödenmemektedir. Bu durum ileride yeni mağduriyetler yaratacak ve bu kapsamda yer alan işçilerin emeklilik hakkı ötelenecektir. Kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanmalıdır.

8) Asgari ücretten vergi kesintisine son verilmelidir.

9) İşsizlik sigorta fonunun maddi kaynakları sadece işçiler için kullanılmalı, işverenlere yönelik teşvik ve desteklere son verilmelidir.

10) Sendika ve toplu sözleşme hakkının önünde ki tüm engeller ortadan kaldırılmalıdır.

11) Uzaktan yani evden çalışmada işçilerin hakları kesin ve kati bir şekilde belirlenmeli, uzaktan çalışmanın sömürü aracına dönüşmesine izin verilmemelidir.

12) Sigorta kaydı olmadan kayıt dışı çalışan işçiler bu süreçte korunmalı ve kayıt altına alınarak desteklenmelidir.

13) Pandemi sürecinde artan gıda fiyatları yurttaşların alım gücünü her geçen gün daha da düşürmektedir.Tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalı.

14) Düzensiz ve keyfi olarak yapılan sosyal yardımlar yerine tüm yurttaşların geçimini sağlaması için asgari bir gelir desteği sağlanmalıdır. Bu bakımdan aile destekleri sigortası uygulaması derhal uygulamaya geçirilmelidir.

15) En düşük emekli aylıkları en az 2825 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli, emekli ikramiyeleri ise son 3 yıllık enflasyon baz alınarak verilmeli ve emekli ikramiyeleri bu yıl için en az 1500 TL olmalıdır.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir