Ekoloji Manşet

COP26| Altıncı gün: Gençler ve halklar liderlerin sözlerini inandırıcı bulmadılar

31 Ekim’de İskoçya’nın Glasgow kentinde başlayan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26’ncı Taraflar Konferansı’nın (COP26) altıncı günü geride kaldı.

1 ve 2 Kasım tarihleri dünya liderlerinin konuşmalarına ayrılmış, 3 Kasım tarihinde finans, 4 Kasım tarihinde ise enerji konusu gündeme gelmişti. Bugün ise Gençlik ve Halkı Güçlendirme Günü konuları ön plandaydı.

İklim aktivistleri ve ekolojistler COP26’ya uyarı eylemi için 6 Kasım’da Dünyada ve Türkiye’de sokağa çıkıyor: Artık Söz Değil, Eylem Zamanı!

İki hafta sürecek olan BM İklim Zirvesi (COP26) İskoçya’nın Glasgow şehrinde başladı. Siyasi liderler, tüm dünyanın ortak sorunu olan iklim krizi konusundaki vizyon ve hedeflerini paylaşacak. Küresel ısınmanın 1,5 derecede tutulabilmesini hedefleyen anlaşmaların müzakere edildiği platform, geçen yıl covid-19 pandemisi sebebiyle ertelenmişti. Zirve 12 Kasım’a kadar sürecek. Bu zirvede ülkelerin iklim için daha önce verdikleri taahhütleri güncellemeleri ve gelişmekte olan ülkelere yönelik iklim finansmanının gündeme gelmesi bekleniyor. Bu bakımdan Glasgow Zirvesi, 2015’te Paris Anlaşması imzalandığından beri en önemli zirve olma özelliğini taşıyor.

Zirve’nin ana gündemini 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan bu yana çözümsüz kalan sorunlar oluşturuyor. Devlet ve hükümet başkanları, 2015 yılında küresel ısınmanın 1,5 derecenin üzerine çıkmamasını sağlamak için Paris Anlaşması’nı imzalamıştı. Türkiye de anlaşmayı aynı yıl imzalamış fakat Meclis onayını tam 6 yıl sonra, geçtiğimiz ekim ayı içerisinde sağlamıştı.

İklim Aktivistleri Glasgow’da da protestolar düzenliyor

Her zirve sonrası siyasilerin verdiği sözlerin, eyleme dönüşmediğinin herkes farkında. Hala birçok ülke taahhütte bulunmasına rağmen, fosil yakıt yatırımlarını desteklemeyi ve orman kesimlerine göz yummaya devam ediyor. Bu sebeple birçok doğa ve yaşam savunucusu Glasgow’da protesto gösterileri yapıyor. Aktivistler söz değil, eyleme geçilmesi çağrısını bir kez daha yineliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir