Ekoloji Haberler Manşet

[COP28] En zengin ve en büyük kirletici ABD

[COP28] Gelişmekte olan ülkeler için kayıp-hasar fonunda uzlaşma sağlandı

Dubai’de bugün başlayan BM İklim Zirvesi’nin ilk gününde, iklim krizinden en çok etkilenen dezavantajlı ülkeler için kayıp-hasar fonunda anlaşma sağlandı. En zengin ve en büyük kirletici olan ABD’nin katkısının azlığı eleştirildi.

İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 28. Taraflar Konferansı (COP 28) başladı. İklim Zirvesi’nin ilk gününde gelişmekte olan ülkelere yardım amaçlı kayıp ve hasar fonu açıklandı.

Ülkeler, daha yoksul ülkelerin iklim çöküşünün etkileriyle baş etmelerine yardımcı olmak amacıyla kayıp ve hasar fonunun faaliyete geçirilmesi konusunda  anlaşmaya vardı. Uzlaşma haberi delegeler tarafından ayakta alkışlandı.

Söz konusu fonun oluşturulması, iklim görüşmelerinde uzun süredir bir engel oluşturuyor ve konferansın ilk gününde varılan anlaşma, konferansın kapanışına kadar resmi olarak onaylanmayacak olsa da, pek çok delege tarafından memnuniyetle karşılandı.

Kayıp ve hasar finansmanı sözleşmesine ilişkin bazı önemli noktalar şöyle:

  • Dünya Bankası dört yıl süreyle geçici ev sahibi olacak ve fonun gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin temsil edildiği bağımsız bir sekreteryası olacak.
  • Fonun 2030 yılına kadar yılda en az 100 milyar dolar olması konusunda anlaşmaya varılırken, gelişmekte olan ülkeler gerçek ihtiyaçların halihazırda yıllık 400 milyar dolara yakın olduğunu söylüyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre , iklim değişikliğinden kaynaklanan kayıp ve hasarların maliyeti 2022’de yaklaşık 1,5 trilyon dolar .
  • Fona yapılan ödemeler gönüllü olacak ve gelişmiş ülkeler katkıda bulunmaya “davet edilecek”, zorunlu olmayacak
  • Gelişmekte olan tüm ülkeler, en az gelişmiş ülkelere ve gelişmekte olan küçük ada devletlerine minimum yüzde tahsisi ile fondaki kaynaklara doğrudan erişme hakkına sahip olacak.

Dünya Kaynakları Enstitüsü Başkanı ve CEO’su Ani Dasgupta, kayıp ve hasar fonunun en karanlık anlarında insanlara bir cankurtaran halatı olacağına dikkat çekti:  “Fon, ailelerin felaketlerden sonra evlerini yeniden inşa etmelerine, mahsulleri yok olduğunda çiftçilere destek vermelerine ve yükselen denizler nedeniyle kalıcı olarak yerlerinden edilenlerin yerlerini değiştirmelerine olanak sağlayacak. Bu sonuç zorlu bir mücadeleydi ancak ileriye doğru atılmış açık bir adımdır.”

Climate Action Network International küresel siyasi strateji başkanı Harjeet Singh ise, fonun başarısının ihtiyaç sahiplerine akmaya başlama hızı ve ölçeğine bağlı olacağını kaydetti: “Dünya liderlerini COP28’de yalnızca başlangıç ​​maliyetlerini karşılamak için değil aynı zamanda fonu doldurmak için de önemli katkıları duyurmaya çağırıyoruz. Savunmasız ülkelerdeki insanlar, 2030 yılında iklim bağlantılı zararlarla 580 milyar dolara varan zararlarla karşı karşıya kalacak ve bu sayı artmaya devam edecek.

“Artık sorumluluk, finansal yükümlülüklerini iklim krizindeki rolleriyle orantılı bir şekilde yerine getirme sorumluluğundadır; bu kriz, temel olarak onlarca yıldır süren sınırsız fosil yakıt tüketimi ve küresel güneye yeterli iklim finansmanının sağlanamamasından kaynaklanmaktadır. ”

ABD: En zengin ve en büyük kirletici olarak katkısı düşük

Hem dünyanın en zengin ülkesi hem de en büyük kirleticisi olan ABD’nin  kayıp ve hasar fonuna yaptığı nispeten önemsiz katkı ise eleştirildi.

ABD, kayıp ve hasar fonu için 17,5 milyon dolar, okyanustaki ada ülkelerine odaklanan Pasifik Dayanıklılık Tesisi için 4,5 milyon dolar ve iklim krizinden etkilenen ülkelere teknik destek sağlayan Santiago Ağı için 2,5 milyon dolar açıkladı.

Japonya ayrıca ana kayıp ve hasar fonu için 10 milyon dolar taahhüt etti. Halihazırda yaklaşık 300 milyon doları bulan bu önemli taahhütler, diğer zengin ülkeler üzerindeki fona katkıda bulunma baskısını artıracak.

Almanya ayrıca kayıp ve hasar fonuna 100 milyon dolar yatıracağını duyurdu.  Birleşik Krallık da fon için 40 milyon ve finansman düzenlemeleri için 20 milyon sterlin olmak üzere 60 milyon sterlin (75 milyon dolar) açıkladı.

Kayıp ve hasar finansmanı düzenlemelerinin kabul edildiğinin duyurulmasının hemen ardından, görüşmelere ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri ise  fona 100 milyon dolar bağışta bulundu.

Power Shift Afrika direktörü Mohamed Adow şunları söyledi: “İlk finansman taahhütleri açıkça yetersiz ve ele aldıkları ihtiyacın ölçeğiyle karşılaştırıldığında okyanusta bir damla olacak. Özellikle ABD’nin açıkladığı miktar Başkan Biden ve John Kerry açısından utanç verici. Bu,  sadece bunun nasıl bir başlangıç ​​olması gerektiğini gösteriyor.

Fonun nasıl işleyeceğine ilişkin kurallar üzerinde anlaşmaya varılmış olmasına rağmen, zor bir son tarih yok, hiçbir hedef yok ve ülkeler bu fona ödeme yapmak zorunda değil; bütün mesele zengin, yüksek düzeyde kirlilik yaratan ulusların iklimden musdarip savunmasız toplulukları desteklemesi.

ABD ve diğer zengin ülkeler fonun Dünya Bankası‘nın ev sahipliğinde yapılmasını istiyordu. Bu konuda anlaşmaya varıldı, ancak geçici olarak ve yalnızca şeffaf ve erişimi kolay bir şekilde işlediği sürece, Dünya Bankası’nın bilmediği bir şey bu. Görev için uygun olmadığı ortaya çıkarsa, işi yapmak için ayrı bir kuruluş kurmamız gerekecek.”

Kayıp ve hasar” terimi, BM tarafından ilk kez 2007 Bali Eylem Planı‘nda kullanıldığından beri şiddetli bir şekilde tartışılıyor ve özellikle iklim krizinin olumsuz etkileriyle mücadele eden savunmasız ülkeler ve kişiler tarafından güçlü bir şekilde talep ediliyor.

Dubai’de Pan Afrika İklim Adaleti İttifakını temsil eden 23 yaşındaki Grace Louis, Güney Sudan’daki Toposa kabilesinden. Fotoğraf: Nina Lakhani/ Guardian.

Greenpeace Ortadoğu ve Kuzey Afrika İcra Direktörü Ghiwa Nakat,  iklime bağlı kayıp ve zarardan mustarip topluluklar için her katkının önemli olduğuna dikkat çekti: “Ev sahibi ülkeden beklediğimiz türde bir liderlik bu ve diğer ülkeleri de aynı yolu izlemeye çağırıyoruz. Zengin gelişmiş ülkeler yeni fona büyük katkılarda bulunmalı ve çevreyi kirleten endüstrilere de bunun bedelini ödemelidir. Eğer COP28 başkanlığı, fosil yakıtların aşamalı olarak durdurulmasına ilişkin bir uzlaşma anlaşmasıyla bunun üzerine inşa edebilirse, COP28 gerçekten de tarihi bir olay olacak.”

Mısır‘da geçen yıl yapılanCop27‘nin başlangıcında, kayıp ve hasar fonunun gündemde bile olmadığını hatırlatan Christian Aid‘in küresel savunuculuk lideri Mariana Paoli de bunun gelişmekte olan ülke müzakerecilerinin kararlılığının bir kanıtıdır” olduğunu söyledi ve eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Dünya Bankası’nın fonun geçici ev sahibi olması gelişmekte olan ülkeler için endişe verici. Savunmasız toplulukların fonlara kolay ve doğrudan erişebilmesini ve tüm operasyonun Dünya Bankası’nın normalde çalıştığından çok daha fazla şeffaflıkla yürütülmesini sağlamak için bu sürecin yakından incelenmesi gerekiyor. Bunlar ülkeler arasında kabul edilen koşullardı ve bunlara uyulmadığı takdirde ayrı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulacak.

Fonun dolduğunu görmemiz artık hayati önem taşıyor. İklim krizine en az katkıda bulunan insanlar halihazırda iklim kayıplarından ve zararlarından acı çekiyor. Bu maliyetleri karşılamak için mali destek beklemek zorunda kaldıkça adaletsizlik de artıyor. Cop28’de, halihazırda taahhüt edilmiş olan yeniden paketlenmiş iklim finansmanının yanı sıra, kayıp ve hasar fonuna yönelik önemli yeni ve ek para taahhütlerini de görmemiz gerekiyor.”

Kaynak – yeşil gazete

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir