Haberler

Cumhuriyet Savcısı: “Muhtemelen işimi kaybedeceğim ama kısıtlamalarının hepsi hukuka aykırı”

Şanlıurfa Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyüp Akbulut, pandemi kapsamında yayınlanan genelgelerin ve uygulanan kısıtlamaların hukuk dışı olduğunu belirten bir video yayınladı.

“Muhtemelen işimi kaybedeceğim ama…”

Akbulut, Youtube’dan yayınladığı videosunda ismini görevini ve kimliğini tanıttıktan sonra “Bu video uzun zamandır izlediğim haksızlıkları hakkında konuşmak ve başlatılmış olan bir soruşturmadan insanları haberdar etmek için. Bu hususları şimdiye kadar pek çok yetkiliye anlattım ama ben mevzuat gereği yapılması gerekeni yapmak istediğimde “başına bir iş gelir” diyerek engellediler.

Bu hukuksuzlukları tespit etmek için çok büyük bir müktesebata gerek yok. Bugün uygulamada olan sokağa çıkma yasağı, maske zorunluluğu, seyahat yasağı hepsi yasaya aykırıdır. İl İdaresi Kanunu uyarınca yapılan işlemlerde “Vali gereken tedbirleri alır” denmesi, kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez.

Lebaleb yapılan parti kongreleri, statüye göre cenaze törenleri düzenlenmesi tedbirlerin gereksizliğini ortaya koyar. Muhtemelen işimi kaybedeceğim, başıma bela alacağım ama haysiyetli bir hukukçunun bunu yapması lazım.

“Keyfine bak, aşılıyım diye maske taktırmak nedir, belli ülkelerden gelen turistlerden PCR almamak nedir?”

“Keyfine bak, ben aşılıyım” diye maske taktırmak nedir? Belli ülkelerden gelen turistlerden PCR testi almamak nedir? Uluslararası Sağlık Örgütü CT değerinin 40 olarak belirlenmesinin hata olduğunu belirtmişken bu hususta ısrar etmek fakat aşı vurulanlara 28 döngü üzerinden test yapmak nedir?” ifadeleriyle, iktidarın pandemi bahanesiyle dayattığı tüm kısıtlamaların hukuk dışı olduğunu ortaya koydu.

Savcı hakkında inceleme başlatıldı

 Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, savcı Akbulut’un yayınladığı videoyla ilgili “Konuşma, sosyal medyada yayınlandı. Biz de konuyla ilgili kendi açımızdan bir inceleme başlattık” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir