İZMİR – 14 Mayıs seçimlerinde dengeleri bozacak olan gençler, seçimin mücadele alanı için bir geçiş süreci olduğunu vurgulayarak, Yeşil Sol Parti etrafında kenetlenme çağrısı yaptı. Kurdistan ve Türkiye illerinde 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere kısa bir süre kalırken, sahaya inen adaylar çalışmalarını hızlandırdı. Büyük bir coşku ve heyecanın hakim olduğu seçim çalışmalarında gençlerin yoğunlukta olduğu ve bizzat çalışmaların öncülüğünü yapması dikkat çekiyor. Ege’de de seçim çalışmalarına öncülük eden gençler, 14 Mayıs seçimlerinin kaderini gençlerin belirleyeceğine işaret ediyor. Gençler, 14 Mayıs seçimlerinin önemini anlatarak, ülkenin kaderini değiştirecek olan Yeşil Sol Parti etrafında kenetleme çağrısı yapıyor. 

 GENÇLER SEÇİMİ NASIL ETKİLEYECEK?

 Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi üyesi Barış Kırmızıtaş, iktidarın gençlerden korktuğunu belirterek, bu korkunun yersiz olmadığını belirtti. Baskı, tutuklamalara rağmen gençliğin geri adım atmadığını söyleyen Kırmızıtaş, “Bunu büro açılışlarımızda da görüyoruz. Büro açılışlarımız miting havasında geçiyor. Ve özellikle gençler yer alıyor” dedi.

 ‘MÜCADELE SEÇİMLE SINIRLI DEĞİL’

 14 Mayıs seçimlerinin ardından her şeyin biranda güllük gülistanlık olmasını beklemediklerini vurgulayan Kırmızıtaş, gençlik mücadelesinin seçimle sınırlı olmadığını söyledi. Kırmızıtaş, “Sadece seçime endeksli değiliz. Gençliğin rolü seçimle kıyaslanamaz. Kurdistan’a baktığımızda bütün parti kapatmalarında gençliğin uzaklaşacağı düşünüldü. Ama gençlik daha çok sahip çıktı. Örgütlü mücadelemizle onları boşa çıkaracağız. Umut, Emek ve Özgürlük İttifakı’ndadır” diye belirtti. 

GENÇLER NE YAŞIYOR?

 Emek Partisi (EMEP) Gençlik üyesi Emre Gökmen de, Türkiye tarihinin en kritik seçimlerinden birinin yaşandığını ifade ederek, seçimlerin her kesim için çok önemli olduğunu söyledi. Gökmen, “Uzun zamandır ekonomi, hak ve özgürlükler alanında sorunlar yaşanıyor. Bu durum bir değişim ihtiyacı doğuruyor. 6 Şubat’ta yaşanan depremde değişim ihtiyacını artırdı. Gençler olarak bizler de değişim istiyoruz. Bu yıl oy kullanacak 6 milyondan fazla seçmen var. Birçoğu doğduğundan beri Erdoğan dışında kimseyi görmedi. Gençlerin hak ve özgürlükleri sürekli kısıtlandı. Baskıların, yoksulluğun arttığı, eğitimin çöktüğü bir süreci yaşadık” dedi.

 ‘SEÇİM SADECE BİR GEÇİŞ’  

Gençlerin sorunlarının çözümü ve talepleri doğrultusunda oy tercihi yapacağını belirten Gökmen, “Partilerin programları önemlidir. ‘Oy verelim de kurtulalım’ değildir. 14 Mayıs’ta ‘baharlar gelecek’ deniyor. Bu baharı istediğimiz bahara dönüştürmek gerekir. Bu da gençlerin elindedir. Emek ve Özgürlük İttifakı sadece seçimler üzerine kurulu bir ittifak değildir. Herkesin seçimden sonrada genişleyecek alan bu platform etrafında hareket etmesi gerekiyor. Gençlerin sorunlarını birlikte tartışabilmesi, birlikte mücadele etmesi ve en geniş çerçevede tartışabilmesi Emek ve Özgürlük İttifakı ile mümkündür” ifadelerini kullandı. 

SORU İŞARETLERİ 

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Sinem Çelebi ise seçimlerde gençlerin iki faşist blok arasında sıkıştırılmaya çalışıldığını, ancak iki bloğunda gençlerin taleplerine yanıt veremeyeceğini söyledi. Çelebi, “Gençler, ezilenler nefes almak istiyor. Şu an Kılıçdaroğlu kazanmaya yakın. Ama Kılıçdaroğlu kazandığında bu atmosfer ne kadar değişecek? Mesela gençlerin anadilde eğitim talebine karşılık verebilecek mi? Gençler üniversitelerde örgütlenme hakkı bulabilecek mi? Erkek şiddeti, kadına taciz son bulacak mı? Tüm bunlar soru işareti olarak kafamızda duruyor” diye belirtti.

 ‘YEŞİL SOL PARTİ’DE BİRLEŞELİM’ 

Çelebi, “Bu süreçte gençliğin en büyük görevi faşizme karşı mücadeledir. Yeşil Sol Parti çatısı altında Emek ve Özgürlük İttifakı, gençlerin, kadınların, LGBT bireylerin ve bütün toplumun sorunlarını hem sokakta hem Meclis’te talepleri dile getirerek cevap olacak ittifaktır. Emek ve Özgürlük İttifakı bir seçim ittifakı değil. Mücadele ittifakıdır. Bu noktada herkesi Yeşil Sol Parti etrafında bir araya gelmeye çağırıyorum” dedi. HDP Gençlik Meclisi üyesi Harun Aykaç da, demokrasiyi, hakikati savunan gençlerin seçimlerde etkili olacağını söyledi. Gençlerin Yeşil Sol Parti’ye ilgisine işaret eden Aykaç, anketlerdeki sonuçların çok daha üstünde Yeşil Sol Parti’nin sahiplenildiğini aktardı. Aykaç, gençleri Yeşil Sol Parti’nin etrafında kenetlenmeye çağırdı. 

MA / Delal Akyüz

Bir Cevap Yazın