Haberler

Dev ihale beşli çeteden Limak’ın ortağına verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün milyarlarca liralık bir ihalesi daha yabancıya gitmedi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, TCDD Genel Müdürlüğü 4 Haziran tarihinde “Alayunt-Afyon-Konya hat kesiminde Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Yapım İşi” için bir ihale düzenledi. İhale tam 1 milyar 763 milyon 710 bin TL’ye beşli çeteden Limak’ın ortağı, Yapı Merkezi İnşaat Şirketi’ne verildi.

Çanakkale köprüsünün inşaatı da o şirkette

Dev ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. 1.7 milyar TL’lik ihalenin verdiği Yapı Merkezi İnşaat Şirketi aynı zamanda da beşli çete arasında yer alan Limak İnşaat’ın da ortağı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü Yapı Merkezi İnşaat ile Limak İnşaat birlikte inşa ediyor. Ayrıca geçiş garantisi verilen Avrasya Tüneli de Yapı Merkezi İnşaat Şirketi tarafından yapıldı.

Ulaşıma kapatılan Ankara-Konya YHT hattında da o şirket var

Temmuz ayı başında Ankara-Konya YHT (Yüksek Hızlı Tren) hattı, aşırı yağışın yol açtığı zarar nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Ortaya çıkan görüntülerde aşı yağış nedeniyle rayların altındaki dolgu alanlarının boşaldığı görülmüştü. Görüntüler akıllara 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralandığı Çorlu Tren faciası getirmişti.

Ankara-Konya YHT hattının tüm üstyapısı, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon ve merkezi kontrol sistemlerinin tasarım, üretim, montaj, işletmeye alınma ve personel eğitim hizmetlerinin Yapı Merkezi İnşaat tarafından gerçekleştirildi.

Şirkete AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Damat ödül vermiş

Yapı Merkezi İnşaat Şirketi, 2018 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödüllerinde ‘müteahhitlik’ kategorisinde üçüncü oldu. Ödül, dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından şirketin Genel Müdürü Özge Arıoğlu’na verildi.

Şirkete, 2019 yılında da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından şirkete Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi’ne girdiği için başarı ödülü verildi. 2013 yılında ise Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Toplantısı ve ödül töreninde dönemin AKP’li başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şirkete plaket verilmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir