Siyasi Hareketler

Newroz Ateşi ile Direnelim

Diyarbakır güne ‘Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim’ sloganı ile başladı.Haber Merkezi–Diyarbakır’da 2020 yılında pandemi nedeniyle kutlanmayan Newroz, bu yıl parti kapatmaları, fezlekeler, milletvekillerinin vekilliğinin düşürülme tartışmaları ile kutlanıyor.

Diyarbakır 1990’lı yıllardan bu yana yasaklara rağmen Newroz’un büyük coşku ile kutlandığı bir kent. Diyarbakır Newrozu “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” sloganı ile başladı.
NEWROZ ALANINA HES KODU UYGULAMASI

Newroz’un kutlanacağı Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Newroz Parkı ve çevresinde bulunan tüm caddeleri trafiğe kapatan polis alana giden yollarda bulunan çöp kutularını kaldırdı. Ana kavşaklar dahil, bir çok noktaya TOMA, zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleri konuşlandırıldı. Alana girişlerde de sıkı kurallar uygulandı. Newroz alanına HES kodu sorgusu yapılarak alındı.

Pandemi kaygısına rağmen Newroza katılım yoğun. Rengarenk yöresel kıyafetlerin giyen kadınlar alanda yerini aldı. Newroz halaylara devam ediyor. Alana girişte üzerinde Kürdistan yazılarının olduğu tişortler giyen 2 genç gözaltına alındı.

HDP, KEMAL KURKUT’U VURULDUĞU YERDE ANDI

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Başak Demirtaş ve HDP Milletvekilleri 2017 Newroz’unda öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u vurulduğu yerde andı.
https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=artigercek&dnt=false&embedId=twitter-widget-0&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1373560367738191873&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fartigercek.com%2Fhaberler%2Fdiyarbakir-newroz-u-basladi&siteScreenName=artigercek&theme=light&widgetsVersion=e1ffbdb%3A1614796141937&width=550px
Sancar ve beraberindekiler daha sonra Newroz alanına giriş yaparek yerlerini aldı.


Kutlamalar, alandaki ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla sürüyor.

Kutlamalara katılanların çoğunun gençler olduğu gözlenirken, alandaki coşku da dikkat çekiyor.


Katılım gittikçe arttığı alanda HDP flamalarının yanı sıra Kürdistan bayrakları da var.

KATILIMCILAR VE PROGRAM

Newroz programı da netleşti. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP Diyarbakır milletvekilleri, Kürdistani İttifak Çalışma Grubu içerisinde yer alan siyasi parti temsilcileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, kentte bulunan birçok sivil toplum örgütü temsilcisi katılacak. Kutlamayı, yüzlerce gazeteci de takip edecek.

Kutlama Newroz ateşinin yakılmasıyla birlikte devam ediyor.

kaynak :Artı gerçek

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir