Ekoloji Manşet

Dünya atmosferindeki karbondioksit oranı, 2021 Mayıs’ı itibariyle 63 yılın en yüksek seviyesinde

Dünya atmosferindeki karbondioksit oranının, 2021 Mayıs itibariyle 63 yıldır kaydedilen en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi.

ABD’de bulunan Scripps Okyanus Bilimleri Enstitüsü ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yayımlanan veriler, karbondioksit konsantrasyonunun Mayıs ayında milyonda 419 parçaya (PPM) ulaştığı ve bu sayının 63 yıllık karbondioksit ölçümleri kayıt tarihi boyunca tespit edilen en yüksek rakam olduğu belirtildi.

Geçen yılın mayıs ayında aynı seviye milyonda 417 PPM olduğu hatırlatıldı.

Bloomberg’in haberine göre atmosferik karbondioksitin ana kontrolünün fosil yakıt emisyonlarıyla alakalı olduğunu vurgulayan NOAA yetkilisi Ralph Keeling, “Her yıl atmosferde daha fazla karbondioksit biriktiğinden, yükselişi durdurmak için önümüzde hala uzun bir yol var” ifadesini kullandı ve konsantrasyonun 2021 içinde 420 PPM’yi geçmesini beklediklerini kaydederek “Gittikçe asla ulaşmak istemeyeceğimiz bir noktaya doğru ilerliyoruz” uyarısında bulundu.

Pandemi nedeniyle dünya çapında alınan önlemler kapsamındaki kapanmalar ve araç kullanımının azalması sayesinde geçen yıl karbon emisyonu yüzde 7 gerilemiş ve bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek yıllık düşüş olmuştu.

Uzmanlar, emisyonların 2021’de yeniden yükselişe geçeceğine kesin gözüyle bakarken, Paris İklim Anlaşması uyarınca gelecek 10 yılda her sene emisyonların 2 milyar tona kadar azaltılmasına ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir