Haberler

Eğitim-Sen’den “okullar açacağız” diyen MEB’e eleştiri

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, eylül ayında okulların açılıp açılmayacağı muammasına ilişkin, Milli Eğitim Bakanlığı’nı (MEB) eleştirdi. Bakan Ziya Selçuk’ın “Açacağız” dediğini hatırlatan Kurul, “Bir eğitim seferberliği yok. Artan vakalara karşı somut önlemler alınmalı” dedi.

Sözcü’den Deniz Zeyrek’e konuşan Kurul, artan koronavirüs vakalarına karşı somut önlemler alınması ve MEB için bir ek bütçe hazırlığı yapılması gerektiğini ifade ederek, “Okulların açılması için şimdiden ek önlemler alınmalı, kamuoyu bilgilendirilip, uyarılmalı. Öğretmenleri haftada 2, öğrencileri bir kere testten geçirecek koşullar oluşturulmalı. Her okulda sağlık personeline ihtiyaç var. Önlemler alınarak yüz yüze 5 tam gün şeklinde okullar açılmalı” önerilerini sundu.

“Önlemler alınarak okullar yüz yüze açılmalı”

Eğitim Sen Genel Başkanı Kurul, şunları kaydetti:

Milli Eğitim Bakanlığı ‘Her şey yolunda gidiyor. Önlemleri aldık. 6 Eylül’de okulları açacağız’ diyor ama bir eğitim seferberliği yok. Artan vakalara karşı somut önlemler alınmalı. MEB için bir ek bütçe hazırlığı yapılmadı. Dünyada okulların gün sayısıyla en çok kapatıldığı ülkelerden biri Türkiye. Kaç öğrencinin aşı olduğuna dair bilgimiz yok. Okulların açılması için şimdiden ek önlemler alınmalı, kamuoyu bilgilendirilip, uyarılmalı. Öğretmenleri haftada 2, öğrencileri 1 kere testten geçirecek koşullar oluşturulmalı. Her okulda sağlık personeline ihtiyaç var. Önlemler alınarak yüz yüze 5 tam gün şeklinde okullar açılmalı.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir