Ekoloji Haberler İnsan Hakları

EKOKIRIM VE CİNAYET

13 Şubatta Erzincan İliç çöpler altın madeninde siyanürlü ve zehirli kimyasallar içeren Paşa Dağı’nın kayması sonucu, 300 dönümlük alan, 9 maden işçisi 20 milyon metreküp atık göçüğünün altında kalmıştır. Yapılan uyarılar ve açılan davalar dikkate alınmadan sürdürülen çalışmalar 13 Şubattaki bu kazayla birlikte ekokırıma dönüşmüştür.

Tonlarca siyanür, sülfirik asit ve çok sayıda zehirli kimyasal kullanılan madende 2022 yılında üst üste 2 kez siyanür sızıntısı gerçekleşti.Bunun uzerine madenin faaliyetleri durduruldu.Ancak 3 ay sonra yeniden faaliyete başladı. Bu yetmedi madenin kapasitesinin 3 kat daha artışına yönelik olumlu ÇED kararı dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan Murat Kurum tarafindan onaylandı.
Yaşanan felaket sonrası yapılan eleştiriler ve suçlamalardan sıyrılmaya çalışan başta dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum olmak üzere,iktidar ve şirketin bu cinayetlerden, ekokırım suçundan yargılanması ve cezalandırılması önem arz ediyor.

Başta Murat Kurum ve Anagold şirketi insanliğa, doğaya karşı işledikleri suçun cezasını çekmeliler.
*Neden zarar veren bir işletme kapatilmadi?
*Neden ÇED olumlu kararı verdi?
*Murat Kurum neden bu rapora imza attı?
*Binali Yıldırım hangi konum ve kim adına açıklama yaptı?

EKOKIRIM VE CİNAYET

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir