Dergi Manşet Telgrafın Gündemi

Gündem 1 Mayıs: Kentlerde açıklamalar yapıldı, Ankara ve İzmir’de polis toplanan gruba müdahale etti

Telgraf Haber:1 Mayıs yaklaşırken, şehirlerde tam kapanma öncesi anma ve açıklamalar yapılmaya başlandı.

İstanbul Kazancı Yokuşu‘nda 1977’de hayatını kaybedenler alınırken, Ankara’da basın açıklaması yapmak isteyen kişilere polis çok sert müdahale etti.

Ankara’da polis müdahalesi

Ankara Sakarya Caddesi‘nde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, (DİSK) İç Anadolu Bölge TemsilciliğiKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, (KESK) Ankara Şubeler PlatformuTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, (TMMOB) Ankara İl KoordinasyonuAnkara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMO) ile Ankara Tabip Odası’nın (ATO) çağrısıyla “Umut Yan Yana” sloganıyla yapılmak istenen 1 Mayıs İşçi Bayramı için basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamanın hemen ardından polis biber gazıyla, açıklama sebebiyle bir araya gelenlere müdahale etti ve gözaltında bulundu.

SOL Parti tarafından konuyla ilgili yapılan ilk açıklamada “Ankara’da 1 Mayıs açıklaması sonrasında polis SOL Parti’ye saldırdı. Pek çok arkadaşımız yaralandı” ifadeleri kullanıldı. SOL Parti, ayrıca polisin kendilerine provakasyon yaptığını söyledi

İstanbul’da anma

İstanbul’da sendikalar, meslek örgütleri, siyasi parti temsilcileri 1 Mayıs 1977’de Taksim Kazancı Yokuşu‘nda katledilen 35 kişiyi andı.

Bu anmaya, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK ve TMMOB yöneticileri, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, HDP’li ve CHP’li milletvekilleriyle birlikte çok sayıda kişi katıldı.

Anmada konuşan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, şu açıklamaları yaptı:44 yıl önce 1 Mayıs 1977’de burada bu meydanda arkadaşlarımızı yoldaşlarımızı kaybettik. Bu ülkede 1 Mayıs’ın tarihi sınıflar mücadelesinin tarihidir. 1 Mayıs 1977’den 10 Ekim’e yitirdiğimiz tüm arkadaşlarımıza sözümüz yaşanan tüm zorluklara rağmen barış ve demokrasiye sahip çıkmak onların anılarına sahip çıkmaktır.”

Arzu Çerkezoğlu, hükümetin pandemi politikalarının işçiyi değil, patronları koruduğunu dile getirerek, “AKP’nin pandemi politikaları işçiyi emekçiyi koruyan değil patronları ve onların çıkarlarını koruyan politikalar oldu. İşçiler, emekçiler virüs ile burun buruna çalışmaya mahkum edilirken bir avuç sermaye kartlarına kar katıyor” dedi.

‘Kod-29 zulmüne son verilmeli’

Çerkezoğlu, 1 Mayıs taleplerini ise şöyle sıraladı:Çarkların durması, toplumsal hareketliliğin sınırlandırılması şarttır. Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne derhal son verilmelidir.

İşsizlik sigortası fonu işçilere harcanmalı, patronlara verilen desteklere son verilmelidir. Asgari ücret vergiden muaf tutulmalıdır. Adaletli bir vergi sistemi istiyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. Kadınlar pandeminin bütün sonuçlarını en ağır biçimde hissetmektedir. 6284 sayılı yasa uygulanmalıdır.”

Şişhane ve Kadıköy’deki anmalar

Ayrıca, İstanbul Şişhane ve Kadıköy‘de de anmalar yapıldı.

1 Mayıs 1989’da hayatını kaybeden Mehmet Akif Dalcı, Şişhane’de anıldı. Meslek örgütleri ve sendikaların da katıldığı anmada Mehmet Akif Dalcı’nın hayatını kaybettiği alana karanfil bırakıldı.

Kadıköy’de de 1996 yılındaki 1 Mayıs kutlamaları sırasında çıkan olaylarda hayatını kaybeden üç kişi anıldı. Anma programına CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katıldı.

Yaklaşık 100 kişilik grup, basın açıklamasının ardından üç kişinin hayatını kaybettiği yere karanfil bırakarak dağıldı.

İzmir’de de polis müdahalesi

İzmir’de Konak Kemeraltı‘nda DİSK, KESK, TMMOB, TTB, sendika mensupları ve emekçiler 1 Mayıs için bir araya geldi.

Basın açıklaması öncesinde işçilere müdahale eden polis, üç kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler sendika yöneticilerinin araya girmesinin ardından serbest bırakıldı ve sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

Müdahalenin ardından 1 Mayıs için basın açıklaması yapıldı.

Öte yandan, Adana’da Uğur Mumcu Meydanı‘nda, Antalya’da Cumhuriyet Meydanı‘nda, Bursa’da Kent Meydanı‘nda, Diyarbakır’da Dağkapı Meydanı‘nda, Edirne’de Saraçlar Caddesi‘nde Tekirdağ’da Hasan Ali Yücel Meydanı’nda kutlama ve anlamalar gerçekleşti.


GİRESUN – 1 Mayısa dair açıklama yapan KESK Giresun Şubeler Platformu, “Esnaf devletten destek alamazken havalimanları 9 aydır kira ödemiyor. Bu düzen sadece patronlar içindir” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Giresun Şubeler Platformu, Giresun Merkez’inde bulunan Atatürk Meydanında 1 Mayısa ilişkin basın açıklaması düzenledi. Açıklamada “Sömürüye, yoksulluğa, faşizme karşı emek, barış, eşitlik, laiklik ve özgürlük için haydi 1 Mayıs’a” ve “Yaşasın 1 Mayıs” pankartları açıldı. Açıklamaya KESK üyelerinin yanı sıra Türk-İş üyeleri de katılarak destek verdi.
KESK adına basın açıklamasını dönem sözcüsü SES Şube Başkanı Gökhan Topal okudu.
‘ADALET BU MU?’
Yanı başlarında yoksulluktan ölenleri görmezden gelenlerin düzeninin uygar olamayacağını söyleyen Topal, “Kendi topraklarındaki savaştan yetinmeyip, emperyalizmin kılıcını kuşanıp yoksul halklara sallayan uygar olabilir mi? Halkın aşılanmadığı bir ortam da sezon geliyor diye Turizm Bakanının elemanları aşılanıyor. Böyle bir düzende adaletten bahsedilebilir mi? Bakanın kendi aracı ile dezenfektan sattığı bir ülkeden bahsediyoruz. Bu ülkede adaletten bahsedilebilir mi? Sayıştay raporlarına göre devlet destekli havalimanlarından 9 aydır kira alınmıyor. Hangi esnaf devletten kira desteği aldı. Bu düzen sadece patronlar içindir” dedi.
İKİZDERE’YE SELAM GÖNDERİLDİ
“Burası Amerikan askerlerine secde edenlerin ülkesi” diyen Topal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Amerikan askerlerini denize döken Deniz Gezmiş’i selamlıyoruz. Yıllardır sürdürdüğümüz emperyalist mücadelede bize ışık tutan Yusuf’ları, Mahir’leri, Ulaş’ları bu uğurda can veren bütün devrimcileri anıyoruz. Çocuğunu bırakacak kimsesi olmadığı için 4 ve 8 yaşındaki çocuğu yangında ölen Fatma hemşireyi selamlıyoruz. Alamadıkları tazminat hakları için Ankara’ya yürüyen ve her ilde, ilçede yolu kesilen buna rağmen korkmadan yürüyen Soma emekçilerini selamlıyoruz. ‘Direniş varsa umut vardır. Ferman padişahınsa dağlar bizimdir’ diyen İkizdere halkını selamlıyoruz” diye belirtti.


‘VERGİLER KALDIRILSIN’
İşleri, aşları için söyleyecek çok şeyleri olduğunu ifade eden Topal, herkese gelir desteği sağlanması gerektiğini aktardı. Kovid-19’un meslek hastalığı sayılması gerektiğini dile getiren Topal, “Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin. İşsizlik fonu patronların çıkarları için değil, sadece işçilerin ihtiyaçları için kullanılsın. Asgari ücretin üzerindeki bütün kısıtlama ve vergiler kaldırılsın. Hukuksuz şekilde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınsın. Her ay ödemek zorunda olduğumuz elektrik, su gibi faturalardaki vergiler kaldırılsın” diye konuştu.

Çanakkale’de KESK, DİSK, TTB, TMMOB nin çağrısıyla bugün (29 Nisan 2021) saat 12.45 de, pandemi nedeniyle demokratik kitle örgütlerinden sınırlı sayıda temsilcinin katılımı ile, Çanakkale Cumhuriyet Meydanında 1 MAYIS basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını Çanakkale Tabip Odası başkanı Güleda Erensoy okudu. Atılan sloganlarla etkinlik sona erdi.

Bursa Demokrasi platformu ve sendikalar 1Mayısla ilgili açıklamada bulundular.

Narlıdere Demokrasi Platformu 1Mayıs basın açıklaması

Denizli, Delikliçınar’da 1 Mayıs açıklaması

Burhaniye meydanı 1 Mayıs kutlaması

Samsun Demokrasi güçleri ve sendikaların 1mayıs açıklaması:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir