Haberler Kültür Sanat

Engelsiz Filmler Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’na katılacak filmler belli oldu

ETELGRAF HABER-

Engelsiz Filmler Festivali bu yıl 11-17 Ekim 2021 tarihleri arasında çevrimiçi ve fiziksel gösterimlerle izleyicilerle buluşacak. Festival’in ilk yılından bu yana film programının bir parçası olan Engelsiz Yarışma, bu yıldan itibaren yoluna Ulusal Uzun Film Yarışması adıyla devam ediyor. Türkiye sinemasının sön dönem nitelikli örneklerinin yer aldığı Yarışma’da jüri En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahibini, seyirciler ise gösterimler sonrasında verdikleri oylarla Seyirci Özel Ödülü’nü kazanan yapımı belirleyecekler.

Yarışma programında; Barış Sarhan’ın ilk uzun metrajı Cemil Şov, Faysal Soysal’ın yönettiği Ceviz Ağacı, Azra Deniz Okyay’ın yönettiği Hayaletler, Ferit Karol’un yönettiği Kumbara ve Cihan Sağlam’ın yönettiği Uzun Zaman Önce yer alıyor.

Türkiye sinemasından beş filmin yer aldığı Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jüri üyeleri arasında, yönetmen Banu Sıvacı, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım ve yönetmen İnan Temelkuran yer alıyor. Jüri üyelerinin belirleyeceği En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri ile seyircilerin belirleyeceği Seyirci Özel Ödülü, 17 Ekim Pazar günü akşamı çevrimiçi yayınlanacak ve tüm Türkiye’den takip edilebilecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI’NDA YARIŞACAK FİLMLER

Önemli film festivallerinde yarışan ve festival yolculuğuna Engelsiz Filmler Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda devam edecek olan filmler arasında; Barış Sarhan’ın dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan; oyuncu olmak isteyen bir AVM güvenlik memurunun trajikomik hiâyesini anlattığı ilk uzun metrajlı filmi “Cemil Şov”, Faysal Soysal’ın, Adana Altın Koza Film Film Festivali’nden “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü ile dönen filmi “Ceviz Ağacı”, Azra Deniz Okyay’ın tüm ülkede elektriklerin kesildiği bir günde dört farklı karakterin kesişen hikâyelerini anlattığı ve 77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde “Büyük Ödül”e layık görülen filmi “Hayaletler”, Ferit Karol’un kendi halinde bir aile babası olan Orhan’ın geçirdiği zor süreçte ailesiyle arasındaki ilişkiye odaklanan ve 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Behlül Dal En İyi İlk Film” ödülünü kazanan filmi “Kumbara” ve Cihan Sağlam’ın bir süredir ilişkilerinde problemler yaşadığı eşi Sevgi’nin kendisini aldattığını düşünen Ahmet’in hikâyesine odaklanan ve 31. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde “En İyi İlk Film” ödülünü kazanan filmi “Uzun Zaman Önce” yer alıyor.

FESTİVAL BU YIL DA TAMAMEN ÜCRETSİZ 

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin gösterimleri bu yıl Ankara’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve çevrimiçi olarak eff2021.muvi.com üzerinden gerçekleştirilecek.

Her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilere sunan festivalin programında yer alan filmler 11-13 Ekim tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve 11-17 Ekim tarihleri arasında eff2021.muvi.com adresinden çevrimiçi olarak takip edilebilecek.

Tüm film gösterimleri ve söyleşiler sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak takip edilebileceği Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir. 

Ulusal Uzun Film Yarışması programında yer alan filmler, 11-13 Ekim tarihleri arasında Ankara Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde takip edilebilecek. Gösterimler sonrasında oyunuzu kullanarak Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini belirlemeyi unutmayın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir