Haberler Manşet

Bekir Ağırdır: Seçimin sonucunu 10 milyon umutsuz ve kararsız genç belirleyecek

Çünkü önümüzdeki seçimlerde kabaca 6.5 milyona yakın genç seçmenin ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanacağını tahmin ediyoruz. 2023’te yaklaşık 62 milyonu aşkın yurt içi seçmen olacak. Bunların 20 milyonu 30 yaş altı seçmenlerden ya da 9.5 milyonu 25 yaş altı seçmenlerden ve hatta 6.5 milyonu bugün 17-22 yaş aralığında olan seçmenlerden oluşacak. Son seçimlerden bu yana gerçekleştirilen araştırmaların bulgularından yola çıkarsak, 17-18 yaş aralığındakilerin çok büyük kısmı, 18-24 yaş aralığındakilerin yarısı, 25-30 yaş aralığındakilerin üçte biri ya kararsız olduğunu ya da oy kullanmayacağını söylüyor. Ya da bugünün kararsız ve oy kullanmayacağını söyleyen seçmenlerinden bakarsak bu kümenin yarısı gençlerden oluşuyor.”

Araştırmacı yazar Bekir Ağırdır, seçimin kaderinin oy kullanacak gençlerde olduğunu ancak gençlerin umutsuz ve öfkeli olduğunu kaydetti. Ağırdır’a göre, seçimin gidişatını etkileyecek faktörlerden birisi de Putin’in Türkiye’ye uygulayacağı doğalgaz fiyatlandırması.

Türkiye’de bir dönem genel müdürlüğünü de üstlendiği KONDA’da gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmalarıyla tanınan Bekir Ağırdır, Gazete Oksijen’de kaleme aldığı yazıda, ilk defa oy kullanacak olan seçmenlerin davranış eğiliminden ve AKP’nin geleceğini etkileyecek faktörlerden bahsetti.

2022’de bir erken seçim ihtimalinin gündemden çıktığını belirten Ağırdır, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 başından itibaren ekonomide iyi gidişat beklediğini vurguladı.

Türkiye doğalgaz ve petrolde dışa bağımlı ve hatta doğal gazda Rusya’ya daha da bağımlı” diyen Bekir Ağırdır, Türkiye’nin olası Suriye operasyonunun Rusya tarafından olumlu karşılanmadığını, Türkiye’nin Batı ile gerilimlerinin ise AİHM kararını uygulamama ve Ege’deki Yunanistan’la yaşanan sorunlarla birlikte arttığına dikkat çekti.

“Putin’in doğal gaz fiyatlaması önümüzdeki kışın doğal gaz faturaları gidişatını etkileyecek”

Doğalgaz fiyatlarına dikkat çeken Ağırdır, “Putin’in Türkiye’ye bakışına göre şekillendireceği yeni doğalgaz fiyat ve politikası çok belirleyici olacak. Putin’in doğal gaz fiyatlaması önümüzdeki kışın doğal gaz faturaları ya da ısınma sorunu üzerinden seçmenlerin iktidara bakışını ve seçimlerin gidişatını etkileyecek” ifadelerini kullandı.

“Aday Kılıçdaroğlu”

Muhalefetin adayının Kemal Kılıçdaroğlu olarak belirginleştiğini kaydeden Bekir Ağırdır, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın artık CHP’nin listesinde olmadığını söyledi.

“Gençler kararsız”

“Örneğin gençler KYK kredilerinin faizlerinin silinmesinin primini Erdoğan’a mı Kılıçdaroğlu’na mı verecek?” sorusunu ortaya atan Bekir Ağırdır, yanıtın önemini ise şöyle anlattı:

“Bu sorunun cevabı seçim sürecini etkileyecek unsurlardan birisi olacak. Çünkü önümüzdeki seçimlerde kabaca 6.5 milyona yakın genç seçmenin ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanacağını tahmin ediyoruz. 2023’te yaklaşık 62 milyonu aşkın yurt içi seçmen olacak. Bunların 20 milyonu 30 yaş altı seçmenlerden ya da 9.5 milyonu 25 yaş altı seçmenlerden ve hatta 6.5 milyonu bugün 17-22 yaş aralığında olan seçmenlerden oluşacak. Son seçimlerden bu yana gerçekleştirilen araştırmaların bulgularından yola çıkarsak, 17-18 yaş aralığındakilerin çok büyük kısmı, 18-24 yaş aralığındakilerin yarısı, 25-30 yaş aralığındakilerin üçte biri ya kararsız olduğunu ya da oy kullanmayacağını söylüyor. Ya da bugünün kararsız ve oy kullanmayacağını söyleyen seçmenlerinden bakarsak bu kümenin yarısı gençlerden oluşuyor.”

Yazının tamamı için tıklayın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir