Ana Sayfa Haberler Ayşe Hür: “Devlet terörü demeye HDP bile çekiniyor”

Ayşe Hür: “Devlet terörü demeye HDP bile çekiniyor”

0
Ayşe Hür: “Devlet terörü demeye HDP bile çekiniyor”

Tarihçi Ayşe Hür, Gürpınar’da yapılmak istenen mermer ocağına karşı yaşam alanlarını savunanlara askerler ve korucular tarafından ateş açılmasının, birçok kişi tarafından “vahşet” olarak nitelendirildiğini ancak devletlerin bazı eylemlerinin yine aynı devletler tarafından başkaları için yapılan terör tanımına uyduğunu söyledi.

Kolluk güçleri Gürpınar’da köylülerin itirazını ateş açarak bastırmıştı

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şexan) köyünde özel bir şirket tarafından açılacak mermer ocağı için köye gelen askerlerin 20 ahırı yıkmasına itiraz eden köylülere jandarma ve korucular tarafından havaya ateş açılarak müdahale edilmiş ve bazı köylüler de gözaltına alınmıştı.(TELGRAF’ın konuyla ilgili haberi)

Basında ve sosyal medyada yer alan müdahale görüntüleri üzerine çok sayıda kişi ve kurum kolluk güçlerinin bu müdahalesine tepki göstermişti.

“Devletlerin bazı eylemleri ‘terör’ tanımına tıpatıp uyuyor”

Ayşe Hür de kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada “terör” ve “devlet terörü” kavramlarına dikkat çekerek, birçok kişi ve kurumun söz konusu müdahaleyi değerlendirirken yaptığı açıklamada devlet baskısından çekindiğini dile getirdi.

Ayşe Hür açıklamasında “Van-Gürpınar’da yaşananlar için başta HDP olmak üzere pek çok kişi “vahşet” dedi. Halbuki bugün insan hakları veya terör konusunda çalışan uzmanlar, devletlerin bazı eylemlerinin (hatta bazı devletlerin çoğu eyleminin) devletin başkaları için yaptığı “terör” tanımına (eylemlerin sivillere yönelik olması veya toplumda endişe, korku, ve panik yaratmak amaçlı eylem olması gibi nitelikleriyle) tıpatıp uyduğunu düşünüyor.” dedi

“Devlet, korku ve endişe yayma kapasitesi en yüksek örgüttür”

Devletleri korku ve endişe yaratma kapasiteleri en yüksek olan örgütler olarak niteleyen Hür, “Gerçekten de devasa ordusu, devasa polis ve istihbarat teşkilatı, gizli ya da açık baskı aygıtlarıyla devletlerden daha çok toplumlarda korku ve endişe yaratma kapasitesi olan bir örgüt olamaz.” şeklinde devam etti.

“Amaçları konusunda devletlerin toplumu yanıltma kapasiteleri de yüksektir”

Ayşe Hür, terör örgütleri ile devletlerin amaçları arasında farklar olabileceği şeklindeki olası eleştirilere de, “Ama terör örgütlerinin amacıyla devletin amacı arasında fark vardır” diyenler olabilir. Fakat kabul etmek lazım ki, amaçları konusunda devletlerin toplumları yanıltma kapasitesi de çok ama çok yüksektir, çünkü eğitim kurumlarını, yazılı, sözlü, görsel, elektronik medyayı, mahkemeleri, hatta meclisleri etkilemek, yönlendirmek için ellerinde gizli, açık pek çok aygıt vardır. Hiçbir devlet-dışı terör örgütü böylesi geniş olanaklara sahip değildir.” sözleriyle yanıt verdi.

“HDP bile ‘devlet terörü’ demeye çekindi”

Gürpınar’da yaralanmalar hariç havaya binlerce kurşun sıkılmasının 1700 km uzakta yaşayan kendisini bile terörize ettiğini belirten Hür, devletin terör suçlamasını tekeline aldığı ve kendisine karşı kullananları da hapse attığı için söz konusu olaya, “devlet terörü” demeye HDP’nin bile çekindiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here