Haberler

TTB: Sağlık Bakanlığı Covid 19 tedavisinde kullanılan ilaçların klinik verilerini açıklamalı!

Telgraf Haber Merkezi

Türk Tabipler Birliği (TTB) her Çarşamba düzenli gerçekleştireceğini açıkladığı Pandemi Bültenleri’nden ikincisi olan “Covid 19 Tedavisinde İlaç Kullanımı” yayınlandı.

“Salgında Önlenebilir Ölümler” başlığı ile çevrimiçi düzenlenen ilk bülten 19 Mayıs günü gerçekleştirilmişti. İlk bültende, TTB Halk Sağlığı Kolu’nun derlediği veriler ve grafikler ile Pandemi Çalışma Grubu’nda paylaşılan bilgilere yer verilerek salgının kontrol edilebilmesi için bilime ve demokrasiye dayanan yöntemlerin uygulanması gerekliliği vurgulanarak önlenebilir ölümlere dikkat çekilmişti.

26 Mayıs Çarşamba günü canlı yayınlanan ikinci bültende belirtildiği gibi dünya çapında yapılan birçok çalışmaya rağmen Covid 19 hastalığı için etkili bir antiviral ilaç bulunmuş değil. TTB 2. Bülteni ile klinik verileri açıklanmadan kullanılan hidroksiklorokinin ancak 14 aydan sonra kullanımdan kaldırılmasına benzer bir felaketin yaşanma riskine dikkat çekilmekte. Ülkemizde Favipiravir ilacı 5 ayrı firma tarafından Sağlık Bakanlığının verdiği ruhsatla üretildi ve belirlenmiş bir perakende satış fiyatı yok. Miktarı açıklanmasa da bakanlık tarafından stoklanmış durumda.

Şimdi de Favipiravirin çocuklarda kullanımı gündeme getirilmiş ve hangi bilimsel veriye dayandırıldığı açıklanmadan bakanlığın Tanı-Tedavi Rehberine girmiştir. Kullanım yaşının 12 ye çekilerek onayın aileye verilmesi olası bir sorunda sorumluluktan kaçınmaktır. TTB Bülteninde belirtildiğine göre; bu ilacın çocuklarda kullanımına dair veriler ebola virüs pandemisine (Afrika pandemisi) ait olduğu gibi bu veriler de yeterli değil.

Yüz binlerce kutu kullanıldığı bilinen, klinik sonuçlarına ilişkin verileri Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmamış olan ve yetişkinler için güvenliği test edilmemiş bu ilacın çocuklar için kullanıma açılmasının eleştirildiği bültene şu link ile ulaşabilirsiniz:

https://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=7f6aadaa-be2b-11eb-9fa7-661a4e39355e

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir