Ana Sayfa Toplumsal Cinsiyet Evli olduğu kadını 46 yerinden bıçaklayan erkek “iyi hal indirimi” aldı!

Evli olduğu kadını 46 yerinden bıçaklayan erkek “iyi hal indirimi” aldı!

0
Evli olduğu kadını 46 yerinden bıçaklayan erkek “iyi hal indirimi” aldı!

Konya’da, Tuba Erkol’u 46 yerinden bıçaklayıp öldüren Bekir Erkol’un “tahrik ve iyi hal” indirimiyle 18 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Tuba Erkol, şiddetli geçimsizlik nedeniyle hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı belediyenin çöp toplama araçlarında şoförlük yapan eşi Bekir Erkol tarafından 22 Ağustos 2019’da  46 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Bekir Erkol, ‘eşi kasten öldürme’ suçundan yargılandığı Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, suçun haksız tahrik altında işlendiği gerekçesi ve sanığın duruşmadaki iyi hali göz önünde bulundurarak cezayı 18 yıl 4 aya indirdi.

“Emsal karar beklenirken, bu tür suçu işlemeye meyilli insanları cesaretlendirdi”

Bekir Erkol’a verilen cezanın yeterli olmadığını ve suça meyilli insanları cesaretlendirdiğini ifade eden ailenin avukatı Bayram Koyuncu da şöyle konuştu:

“İddianame tanzim edilirken ‘canavarca hisle eşi kasten öldürme’ suçundan dava açılmıştı. Dava sürecinde haksız tahrik hükümlerini gerektirecek hiçbir olay ve sebep yokken, karar duruşmasında haksız tahrik hükümleri uygulandı ve ciddi anlamda vicdanları rahatsız eden bir karar ortaya çıktı. Bu tür olaylarda emsal karar beklenirken, bu tür suçu işlemeye meyilli insanları cesaretlendirdi. Biz bu olayın peşini bırakmayacağız. Sonuna kadar takipçisi olacağız. Üst mahkemeye, Yargıtay’a, hatta gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar olayı taşımayı düşünüyoruz. Verilen ceza maktulün çocuklarını da rahatsız etti. Çünkü zaten babalarını görmek istemiyorlar. Peşini bırakmayacağız, sonuna kadar takipçisi olacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here