Haberler

Erdoğan, Canan Kaftancıoğlu’na 500 bin liralık tazminat davası açtı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 500 bin liralık tazminat davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kaftancıoğlu’nun kendisine basın açıklamasıyla hakaret ettiği iddiasını öne sürdü.  

Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne AK Partili Melih Bulu’nun rektör olarak atanması sonrasındaki gösterilere destek verdiğini hatırlattı. 

Dilekçede, “Davalının (Kaftancıoğlu), DHKP-C VE PKK teröristlerine ve destekçilerine destek veren beyanları mevcut iken müvekkilimiz bir basın açıklaması yaparak davalı hakkında birtakım ifadeler de bulunmuş ve buna ilişkin olarak davalının yargılanıp ceza aldığı ve kamunun bilgisi dahilinde olan bir ifade için CHP’nin kendi sitesinde müvekkili hedef alarak Türk milletinin iradesini hiçe saymış ve aleni bir şekilde bunu kamu ile paylaşmıştır” ifadeleri yer aldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı ifadeler sonrasında, basın açıklaması yapan Kaftancıoğlu da dava açacağını ve yasal yollara başvuracağını CHP antetli kağıtla “hakaret ederek haksız fiil eylemini işlediği” öne sürüldü: “Lakin davalı basın açıklaması yaparak müvekkile dava açacağını ve yasal yollara başvuracağını CHP antetli kâğıdı ile kendi dilince hakaret ederek 16 Ocak 2021 tarihinde asıl kendisi haksız fiil eylemini işlemiştir.” 

Dilekçede, “Yaşadığımız ülkenin yüzde 50 oranından fazla oy olarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanını yok saymak ve işgalci olarak tanımlamak, milletin iradesini yok saymaktır. Her ne kadar demokratik toplumun bir gereksinimi olan ifade özgürlüğü kanunlarla teminat altına alınmış olsa da müvekkilimin kişilik hakkını zedeleyen bahse konu hakaret sınırları aşmaktadır” ifadeleri kullanıldı. 

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, kullandığı ifadeler gerekçesiyle 500 bin lira manevi tazminatla cezalandırılması istenen Kaftancıoğlu için cezanın açıklamanın yapıldığı 16 Ocak 2021’den itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte alınması talep edildi. 

Ne olmuştu? 

8 Ocak’ta yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin rektör atamasına yönelik protestolarına destek veren CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için “Bu işin içinde teröristler var. Öğrencilerle alakası olmayan CHP’nin İstanbul İl Başkanı orada. Kendisi DHKP-C militanıdır” demişti.  

Aynı gün yazılı bir açıklama ile Erdoğan’a tepki gösteren Kaftancıoğlu, Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacağını ve ayrıca tazminat davası açacağını belirtmişti.  

Kaftancıoğlu yaptığı açıklamada “AKP Genel Başkanının son iftiraları ve hakaretleri karşısında sessiz kalmayacağımı, Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla tüm yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağımı, Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat hakkında ‘Hakaret, Adil Yargıyı Etkileme ve Yargı Görevini Yapanı Etkilemeye Teşebbüs’ suçlarını işlemesi nedeniyle suç duyurusunda bulunacağımı ve ayrıca tazminat davası açacağımı kamuoyuna saygıyla duyururum” ifadelerine yer vermişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir