Ekoloji Manşet

Van’da taş ocağı yapımına tepki gösteren yurttaşlara ateş açıldı

Gürpınar’a bağlı Yurtbaşı (Şexan) Mahallesi’ne yapılan taş ocağı, mahalle sakinlerinin tepkisi üzerine çalışmalarını durdurdu. Asker ve korucular taş ocağı yapımına tepki gösteren yurttaşların üzerine ateş açtı

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şexan) Mahallesi’nde yapılan taş ocağı yurttaşların tepkisi üzerine çalışmalarını durdurdu. Yurtbaşı Mahallesi’nin bulunduğu genişçe bir alanda mermer ocağı yapılması için ihale yapıldı. Dün (26 Mayıs) akşam saatlerinde müteahhit firma yetkilileri, asker ve korucular iş makineleri ile mahalleye girdi. Ardından iş makineleriyle mermer ocağının açılacağı alanda bulunan yurttaşlara ait 40 ahır yıktırıldı. Bunun üzerine toplanan mahalleliler yıkıma tepki gösterirken, asker ve korucular iş makinelerinin etrafında nöbet tuttu.

Ateş açıldı

Mahallelerine mermer ocağı yapılmasına izin vermeyeceklerini belirten yurttaşlar, yürüyüş başlattı. Asker ve korucular köylüleri dağıtmak için üzerlerine kurşun yağdırdı. Bu sırada 4 yurttaş gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı.

Yapılan protestonun ardından asker, korucu ve firma yetkilileri mahalleden ayrıldı.

Destek bekliyorlar

Jin News’e bilgi veren yurttaşlar, “Tek geçimimiz hayvancılıktır. Taş ocağı faaliyete girerse hayvancılık biter. Ocağı istemiyoruz. Dün de tepkimizi gösterdik. Tepki göstermemiz üzerine çalışmalarını durdurdular ancak tekrar geleceklerini söylediler. Tüm kamuoyunun bize destek vermesini bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Yerleşim yeri içerisinde

Yaklaşık 500 nüfusluk mahallede taş ocağının bazı evlerin bulunduğu arazileri de kapsadığı, mahallenin yoğun nüfuslu yaşadığı alana ise 200 metre uzaklıkta olduğu da belirtildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir