Haberler

Ensar ve TÜGVA’ya bakanlık destek çıktı

Vakıf ve derneklere Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan can suyu geldi. Vakıf yurtlarında kalan öğrencilere yardım yapılmasını içeren 2 yönetmelik, Ensar, TÜGVA ve TÜRGEV gibi vakıfları akıllara getiren yeni yönetmelik ile değiştirildi. Yardımdan yalnızca, “İstanbul, Ankara ve İzmir kentlerinin herhangi birinde üç yurdu bulunan” ve “En az bin kapasiteli yurdu olan” vakıfların yararlanabileceği belirtildi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’ın haberine göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca verilecek desteklerden yararlanmak isteyen vakıf ve derneklere sunulan şartlar yönetmelikte şöyle sıralandı:

 En az iki yıldır yükseköğrenim öğrencilerine dönük yurt hizmeti veriliyor olması.

 Ülke genelinde en az üç ilde yurdu bulunması veya İstanbul, Ankara, İzmir illerinde toplam üç yurdu ya da bu illerin herhangi birinde üç yurdu bulunuyor olması.

 Ülke genelinde yükseköğrenim öğrencileri için en az bin kapasiteli yurt hizmeti faaliyeti yürütüyor olması.

Puanlama

Yurtlarında kalan öğrencilerin beslenme ve barınma yardımından faydalanmasını isteyen vakıf ve derneklerin, yapılacak puanlamaya göre sıralanacağı belirtildi.

Puanlama sistemine yönelik bazı kriterler ise yönetmelikte, şu ifadelerle açıklandı:

Bakanlık yurtlarının bulunmadığı ilçeler ve Ankara, İstanbul, İzmir illerinde yurdu bulunan vakıf ve derneğin bu yerlerdeki her yurdu için 30 puan verilir.

Bir önceki yılda kapasitesinin en az yüzde 80’i oranında doluluk sağlamış vakıf ve derneklerin her yurdu için 20 puan verilir.

İktidara yakınlıkları ile bilinen ve yöneticileri arasında AKP’li isimlere yer veren Ensar, TÜGVA ve TÜRGEV, yönetmelikte yer alan, “İstanbul, Ankara, İzmir illerinde toplam üç yurdu ya da bu illerin herhangi birinde üç yurdu bulunuyor olması” şartını karşılıyor. Ensar Vakfı’nın İstanbul’da 13 yurdu bulunurken TÜGVA İstanbul’da 3, TÜRGEV ise 12 yurt ile hizmet veriyor.

TÜRGEV’in ekonomisi

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, derneklere bağlı öğrenci yurtlarına üç yılda toplam 168,9 milyon TL kaynak aktardı. OECD raporuna göre öğrenci başına en az harcama yapan üçüncü ülke olan Türkiye’de, vakıf ve dernek yurtlarında barınan öğrenciler için aylık 615 TL yardım yapıldı. Öte yandan TÜRGEV’in ekonomisi, 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra olumsuz seyir izlemeye başladı. Türkiye genelindeki 25 TÜRGEV yurdunun kapatılacağı, “Kaynakların gençlik ve eğitim hizmetlerine yönelik yeni ihtiyaçlara” yönlendirileceği bildirildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir