Ana Sayfa Haberler Sayıştay’a kayyum için harekete geçildi: Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı Metin Yener

Sayıştay’a kayyum için harekete geçildi: Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı Metin Yener

0
Sayıştay’a kayyum için harekete geçildi: Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı Metin Yener

Kamu kurumlarındaki usulsüz hesap işlemlerini ve yolsuzlukları açığa çıkarmakla görevli Sayıştay’a, Saray’da görevli genel müdürün “tayin” edilmesi için harekete geçildi.

BirGün’ün haberine göre; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan önseçimi, Cumhurbaşkanı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile Sayıştay 6’ncı Daire üyesi Mehmet Aksoy kazandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Sayıştay adaylarını belirlemek üzere, AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Komisyonda, görev süresi 23 Haziran’da dolacak Sayıştay Başkanı adaylığı için seçim yapıldı.

Tasnif Komisyonu oluşturuldu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ilk olarak ad çekme yöntemiyle Tasnif Komisyonu oluşturuldu. Sayıştay Başkanlığı için mevcut Başkan Seyit Ahmet Baş, Abdullah Şimşek, Abdullah Doğru, Ahmet Tezcan, Beyami Özdemir, Mustafa Sakal, Ahmet Gümüş, Mehmet Aksoy, Fikret Çöker, Özcan Rıza Yıldız, Hasan Ayrancı ve Metin Yener aday oldu. Ön Seçim Geçici Komisyonu’nda yapılan seçimde, AKP ve MHP milletvekillerinin desteklediği Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener’e 10 oy çıktı. Sayıştay 6’ncı Daire üyesi Mehmet Aksoy ise sekiz oyla ikinci sırada yer aldı.

Seçim sonucuna göre en fazla oyu alan Yener ve Aksoy’un isimleri TBMM Genel Kurulu’na bildirildi. İki adaydan biri Genel Kurul’da yapılacak gizli oylamada Sayıştay’ın yeni başkanı seçilecek. Sayıştay Başkanlığı seçiminin önümüzdeki hafta yapılması planlanıyor. Yener’in, Sayıştay’ın yeni başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Metin Yener, Erdoğan’ın yıllardır yakın çalışma arkadaşı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıllardır yakın çalışma arkadaşı olan Yener, daha önce Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, ardından da Kanunlar ve Kararlar Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Yener, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü oldu. Yener, bir dönem de Türkiye Boks Federasyonu’nda asbaşkan olarak görev yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here