Haberler

Erdoğan, “affetmişti”: Sivas katliamının baş faillerinden Ahmet Turan Kılıç öldü

Sivas Madımak Oteli’nde 33 aydının yakılarak öldürüldüğü 2 Temmuz 1993’te yaşanan katliamın faillerinin başında yer alan Ahmet Turan Kılıç, 87 yaşında öldü. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Kılıç, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “affedilerek” serbest bırakılmıştı.

“Laik düzen yıkılacak”, “Yaşasın şeriat” sloganları atarak otele saldıran kitleyi yönlendiren Kılıç’ın oynadığı rol polis ifadelerinde de net şekilde gözler önüne serilmişti.

Odatv’de yer alan video haberde, Kılıç’a ilişkin şu ifadelere yer verilmişti:

“Emniyet görevlisi Mehmet Yıldız, Ahmet Turan Kılıç’ı Madımak önünde “Vali istifa”, “Sivas Aziz’e mezar olacak”, “Şeytan Aziz”, “Laik düzen yıkılacak”, “Yaşasın Şeriat” sloganları atarken gördüğünü, otele gitmek isterken polisin kendisini püskürttüğünü, bu sırada Kılıç’ın “bizim sizinle işimiz yok diyerek” yeniden barikatı aşmaya çalıştığını gördüğünü söyledi.

Emniyet görevlisi Sami Ece ise, Ahmet Turan Kılıç’ın “arkadaşlar bu cihattır, yürüyelim” diye bağırdığını, halkı otele doğru sevk ederek tahrik ettiğini gördüğünü söyledi.

Emniyet görevlisi Mustafa Kılıç, “Hadisenin başından sonuna kadar ve hadisenin içinde devamlı olarak Kılıç’ı gördüğünü, “Şeriat gelecek zülüm bitecek” dediğini, Madımak önünde “ne duruyorsunuz, taş atın” dediğini, PTT önündeki taşları da oradakilere gösterdiğini, hadise günü Kılıç’ı bu eylemleri yaparken çok net gördüğünü söyledi.

Diğer emniyet görevlileri de Kılıç’ın kalabalığı başından sonuna kadar tahrik ederek önderlik eden bir kişi olarak gördüklerini beyan etti.”

Öte yandan Kılıç’ı “mazlum” ilan eden Yeni Akit gazetesi, “İdamla yargılanıp, 27 yıl boyunca suçsuz yere hapiste yatmıştı: Sivas mazlumu Ahmet dede Hakk’a yürüdü” başlığıyla Kılıç’ın ölümünü birinci sayfada sür manşet olarak gördü.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir