Haberler

Şüpheli ölüm: Azerbaycanlı aktivist Bayram Mammadov İstanbul’da ölü bulundu

Yüksek lisans eğitimi için Türkiye’de bulunan Azerbaycanlı 26 yaşındaki anarşist aktivist Bayram Mammadov İstanbul’da ölü bulundu. Mammadov’un bedeni Haydarpaşa Garı civarında sahile yakın bir yerde çıkarıldı. Mammadov’un cenazesi, Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı ve Olay Yeri İnceleme ekiplerince gerçekleştirilen incelemelerin ardından ilk önce Haydarpaşa Numune Hastanesi morguna kaldırıldı. Ardından da kapsamlı inceleme için İstanbul Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Mammadov’un ölüm nedeni, yapılacak otopsi sonucu ortaya çıkacak.

Bayram Mammadov’un, 2 Mayıs’ta evinden çıktığı, hakkında 4 Mayıs’ta kayıp ilanı verildiği ve dün akşam saatlerinde cansız bedeninin bulunduğu öğrenildi.

Azerbaycanlı gazeteci Afqan Muxtarli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarında, Mammadov’un Avrupa’da yüksek lisans kazandığı için İstanbul’da olduğunu ve soruşturma başlamamasına rağmen devlet sitelerinin olayı bir, “intihar” gibi lanse ettiğini belirtti.

“Dışarı çıkma yasağı varken bayramın deniz kenarına nasıl gittiği belli değil. Olayın yaşandığı sahilde en az 100 polis bulunuyor. Bayram’ı yasakta sokağa çıktı diye polis nasıl gözaltına almadı? Henüz olayın 1 şahidi bile yok. İntihar haberi olarak yayınlamanın amacı nedir?”

Mammadov’dan haber alamadığını söyleyen bir kişinin ise dün polise başvurduğu ortaya çıktı. Mammadov’un adı açıklanmayan arkadaşının poliste verdiği ifadede, 3 gündür arkadaşından haber alamadığını söylediği ve gösterilen fotoğraftan teşhis ettiği kaydedildi. Olayı gördüklerini söyleyenlerin iddialarına göre, Mammadov’un pazar günü Moda sahilinde suya düşen terliklerini almak için denize girdiği ve bir daha çıkmadığı ifade ediliyor. Ancak tanıkların neden müdahale etmediği bilinmiyor.

Meydan Gazetesi polislerin ise olay tutanağında, olayı “şüpheli ölüm” olarak kaydetmediğini aktarıyor.

Mammadov’un geçmişte Azerbaycan’da Aliyev rejimine karşı çıktığı için işkence görüp hapis cezası aldığı belirtiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir