Haberler

Yargıtay HEDEP ismini kabul etmedi

ANKARA–  Yargıtay, Yeşil Sol Parti’nin isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini kabul etmedi. 

Yargıtay, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini kabul etmedi. Parti isminin kısaltması olan HEDEP’in daha önce kapatılan Halkın Demokrasi Partisi’ni (HADEP) andırdığı gerekçesiyle reddeden Yargıtay, bu benzerliğin Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu ileri sürdü. HEDEP’e gönderilen yazıda HEDEP, kısaltmasının değiştirilmesi istendi. 

HEDEP, kısaltmayı değiştirmek ya da Yargıtay’a itiraz etme seçeneklerini masaya yatırdı. Buna göre HEDEP, kararını hukukçular ile yapacağı toplantıdan sonra verecek. Bunun yanı sıra HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan ise söz konusu konuya ilişkin yarın açıklama yapacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aldığı kararında 1994 kurulup 2003 yılında kapatılan HADEP’e işaret edilerek, “Kapatılmasına karar verilen Halkın Demokrasi Parti’nin kısa adı ile aynı olmamakla birlikte iltibasa mahal verecek şekilde benzerlik gösterdiği ve her iki siyasi partinin birbiri ile karıştırılmasına elverişli olduğu kanaatine varılmıştır. Bu yüzden Tüzüğün 1. maddesinde tanımlanan parti kısa adının Yasaya uygun şekilde yeniden düzenlenerek yasaya aykırılığın giderilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Halkın Demokrasi Parti, 13 Mart 2003 tarihinde “yasa dışı faaliyetlerin merkezi” olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmış ve Genel Başkan Murat Bozlak da dahil olmak üzere 46 HADEP’liye 5 yıl “siyaset yasağı” getirilmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir