Uncategorized

Erdoğan faiz dedikçe dolar ve avro tarihi rekorlar kırdı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan dün katıldığı TRT 1 ve TRT Haber’in ortak yayınında “gazetecilerin” sorularını yanıtladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında Merkez Bankası’na ilişkin açıklamalarının ardından dolar 8,81 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. 2018 yılında 7 seviyesini aşan Avro ve 6 seviyesini deviren dolar karşısında Erdoğan “Onların dolarları varsa bizim de halkımız var, hakkımız var Allah’ımız var” ifadelerini kullanmıştı.

Faizi düşürmemiz şart

Yolculuk’un aktardığına göre, TRT’de katıldığı yayında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini, faiz yükünün düşürülmesinin şart olduğunu söyledi. Erdoğan, “Faizleri düşürmemiz şart. Temmuz ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız. Bütün mesele maliyet enflasyonundan faiz yükünü kaldırmaktır” şeklinde konuştu.

Konuşurken rekorlar kırıldı

Erdoğan’ın değerlendirmeleri sonrası TL’de değer kaybı dikkat çekti. Dolar/TL tarihi zirvesini 8,81 ile yenilerken, avro/TL 10,76 zirvesini gördü. Kur hızlı yükselişin ardından 8,71 seviyesine gerilerken, avro/TL 10,65 seviyesinde dengelendi.

Bugün durum ne?

Dolar/TL bu sabah saatlerinde de bu aralıktaki seyrini sürdürüyor.

Avro/TL de dolar ile aynı grafikleri çizerken yeni zirve 10,76’nın üzerine taşındı. Avro/TL’de işlemler bu sabah 10,56 düzeyinden geçiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir