Haberler

Erdoğan, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Özbaş’ı görevden aldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Merkez Bankası (TCMB) yönetiminde üst düzey değişiklik yapıldı. Buna göre, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevden alındı. Özbaş’tan boşalan koltuğa ise Prof. Dr. Semih Tümen atandı.

Merkez Bankası son dönemde sıkça görev değişiklikleriyle gündeme geliyor. Mart ayında TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alınmış, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. TCMB Başkanı’nın dört yardımcısından biri olan Murat Çetinkaya da yine mart ayında görevden alınmış ve yerine Mustafa Duman atanmıştı.

Semih Tümen kimdir?

Lisans derecesini 2000 yılında ODTÜ İktisat Bölümü’nden aldıktan sonra 2006 yılında London School of Economics’te Ekonometri ve Matematiksel İktisat alanında yüksek lisans yapan Prof. Dr Semih Tümen 2012 yılında da University of Chicago’da İktisat alanında doktora derecesini aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü, Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcısı, Ekonomist ve diğer unvanlarda 2002 yılından itibaren görev yapan Semih Tümen, TCMB’de çalıştığı dönemde ODTÜ, Bilkent Üniversitesi ve TOBB-ETÜ’de yarı zamanlı öğretim üyeliği de yaptı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir