Haberler

Tarım işçileri elektriksiz ve susuz bırakıldılar

Mevsimlik tarım işçileri yokluğun ve açlığın ortasında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Urfalı tarım işçileri mevsimlik olarak geldikleri Ankara’da kurulan çadırlarda elektrik ve suya dahi erişim sorunu yaşıyor.

MA’da yer alan habere göre, Urfa’nın Viranşehir ve Suruç ilçelerinden Ankara’nın Polatlı’nın Dümrek köyü yakınlarında çadırda kalan aileler toplam 50 kişi. Su ve elektrik sorunu yaşayan aileler, her gün 1 kilometre yürüyerek su taşıyorlar.

Geceler karanlık

Suya erişmek için her gün iki kilometre yol kat eden Nuriye Genç, kaldıkları çadırlarda elektriğin de olmadığını söyledi. Genç, her geceyi karanlıkta geçirdiklerini ifade ederek, “Bazen köye indiğimizde köpekler bize saldırıyor. Köylülerin de bu durumdan rahatsız olduklarını da görüyoruz” dedi.

Hastaneye gidemiyorlar

İki çocuğuyla birlikte çalışan mevsimlik tarım işçisi Ferihan Soysal, temel ihtiyaçlarını karşılamak için günde 3 kez suya gitmek zorunda olduğunu söyledi. Soysal, “Ciddi sağlık problemlerim var. Beyin ameliyatı geçirdim. Kalp rahatsızlığım var. Suya gittiğim zaman ciddi zorluklar yaşıyorum. Polatlı Hastanesi 50 km uzaklıkta, sağlık problemi yaşadığımız zaman gidemiyoruz. Buraya gelmeden önce su ve elektrik sorunun olduğunu söylemediler. Yaşam koşullarımız çok kötü ve iyileştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İnsanca yaşamak istiyoruz

Çadır kurulan bölgeye elektrik ve su getirileceğine dair söz verilmesine rağmen bunun sağlanmadığını söyleyen 68 yaşındaki Şaibe Genç ise şunları söyledi: “Bir aydır bu rezilliği yaşıyoruz. Bundan sonra da getirmezler. Çadırlarımız içi gündüzleri çok sıcak oluyor. Elektrik olmadığından dolayı bütün yiyeceklerimiz bozuluyor. İşverenler ve devlet bu konuda çalışma yapmalı. Yemek yapmak için odun topluyorum. Her gün su getirmek için 2 kilometre yol yürüyorum. Yaşlıyım ve gücüm yetmiyor. İnsanca yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir