Haberler

Erol Katırcıoğlu ve Mithat Sancar, ‘AKP ile uzlaşma’ tartışmasına son noktayı koydu

Telgraf Haber:

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’li Erol Katırcıoğlu’nun ‘AKP ile uzlaşma’ açıklaması sonra başlayan tartışmalarla ilgili konuşurken, ‘Kürt sorunu’ için Meclis’i işaret etti. Sancar, “Bunun dışında ‘AKP’yle uzlaşma’ anlamına gelecek herhangi bir yaklaşımın veya girişimin içinde yer almayız” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bianet’ten Ruken Tuncel’e konuştu. Sancar, “İstanbul Milletvekiliniz Erol Katırcıoğlu, önceki gün Kronos Haber’e verdiği röportajda ‘Erdoğan’ın adım atması halinde HDP’nin AKP ile uzlaşabileceğini’ söyledi. Bu sözler partinizin genel tutumumu, böyle bir adım atılması halinde tutumunuz ne olur?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Erol Hocanın açıklamalarının, söyleşinin bütünü, sözlerin özel bağlamı ve kendisinin genel niyeti hesaba katılmadan tartışıldığını, içerik yerine spotlar üzerinden yorumlandığını düşünüyorum. Kendisi de bu çerçevede için sosyal medya hesabından uzun bir paylaşım yaptı zaten. Parti olarak bu konudaki yaklaşımımızı çeşitli vesilelerle defalarca açıkladık. Bu vesileyle bir kez daha özetleyeyim: Kürt sorununun demokratik çözümünün müzakere ve diyalog dışında bir yolunun olmadığını ısrarla belirtiyoruz.”

Geçmişte bu yönde yaşanan deneyimlerin başarıyla sonuçlanmamış olmasını, müzakere ve diyalog modelinin doğru olmadığına kanıt göstermek çok ciddi yanılgılara ve yanlışlara yol açar. Kürt sorununun diyalog ve müzakereyle çözümü için yolları açacak adımlar esas itibariyle iktidarlar tarafından atılır. Mevcut iktidarın ideolojik harcı, siyasal zihniyeti ve pratikleri dikkate alındığında bu yönde “samimi” bir adım atmasının imkansız olduğunu kolayca görebiliriz. Buna rağmen bir “hamle” yaparsa, buna karşı çıkmayız, ama bunun HDP ile AKP arasında kapalı devre bir ilişki içinde yürütülmesini de kabul etmeyiz. Gerçek niyet Kürt sorununa demokratik çözüm konusunda yol almaksa, meseleyi seçim hesapları için araçsallaştırmak en elverişsiz, hatta son derece tehlikeli bir yaklaşım olur.

“AKP İLE UZLAŞMA ANLAMINA GELECEK HERHANGİ BİR GİRİŞİMDE BULUNMAYIZ”

Bizim önerimiz ve tercihimiz, muhalefetin tümünü kapsayacak, geniş bir toplumsal temele dayanacak, parlamentonun etkin bir biçimde rol üstleneceği, yasal çerçeveye bağlanmış ve şeffaf bir sürecin işletilmesidir. Böyle bir yol açılırsa, biz de üzerimize düşen sorumluluğu ve görevleri elbette yerine getiririz. Bunun dışında ‘AKP’yle uzlaşma’ anlamına gelecek herhangi bir yaklaşımın veya girişimin içinde yer almayız. Açıkçası muhalefet partilerinden ve demokrasi güçlerinden de Kürt sorununun çözümü bakımından, ana hatlarını belirttiğim ‘diyalog–müzakere–demokratik siyaset–toplumsal meşruiyet’ modeli konusunda açık ve cesur davranmalarını bekliyoruz.

Şunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Son kongremizde aldığımız en önemli karar “demokratik cumhuriyete ve özgür geleceğe en geniş demokrasi ittifakıyla ulaşma” politikası ve hedefidir. Bu karara bağlı olduğumuzu her fırsatta tekrarlıyoruz. Bu ay hayata geçireceğimiz üç aylık yeni mücadele programımızın temelini de, belirttiğim karar ve hedefi her alanda somutlaştırarak geliştirmek yer alıyor.

Nefret ve savaş politikalarından beslenen, talanı ve soygunu her alanda yerleştiren, bu tekçi ve despotik düzeni değiştirmenin ancak bu yolla mümkün olacağını savunuyoruz. Parti olarak bu konularda üzerimize düşen görev ve sorumlukların bilincindeyiz. Toplumsal ve siyasal muhalefetin de bu farkındalık ve sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.”

“HDP İDDİANAMESİ ÇÖP BİDONU NİTELİĞİNDE BİR BELGE”

Sancar, “HDP’nin kapatılması için ikinci bir iddianame hazırlandı ve bu iddianameyi AYM geçtiğimiz günlerde kabul etti. Kabul edilmesini nasıl yorumluyorsunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi:

Anayasa Mahkemesi’nin ilk iddianameyi iade etme kararının gerekçesini incelediğimiz zaman, bunun sadece usule dayalı eksikliklere ve yanlışlıklara dayanmadığını, esasına yönelik çok önemli değerlendirmeler yapıldığını da görürsünüz. Kapatma talebinin esası, partimizin ‘devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı kimi eylemlerin odağı haline gelmesi üzerine kuruluyor.

Ancak Anayasa Mahkemesi’nin iddianameyi iade gerekçesi, başsavcının ortaya koyduğu verilerin ve delillerin söz konusu ‘odak olma’ iddiasını desteklemediği yönündeydi. Yani AYM, HDP’nin ‘devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik eylemlerin odağı’ olduğu şeklindeki iddiayı temelsiz bulduğu için iade kararı verdi. Başsavcılık eksiklikleri giderdiğini belirterek yeni bir iddianame hazırladı ve Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi. Bu iddianame bize henüz tebliğ edilmiş değil, basına sızdırılan haliyle değerlendirme yapmak zorundayız.

Görünün o ki ikinci iddianamede de değişen pek bir şey yok. Sadece bazı maddi hatalar düzeltilmiş, siyasi yasak istenen isim listesi kısaltılmış; fakat hâlâ çok sayıda maddi, yalan ve yanlış bilgi mevcut. Bu iddianame de tıpkı ilki gibi ilgili-ilgisiz her türlü malumatın sistematikten yoksun bir biçimde yığıldığı, ‘odak olma’ iddiasını destekleyen delillerden tamamıyla yoksun, tabir caizse ‘çöp bidonu’ niteliğinde bir belge.

Şunu üzülerek belirtmek istiyorum: Anayasa Mahkemesi bu iddianameyi kabul ederek önüne çıkan tarihi bir fırsatı kaçırmıştır. İddianamenin reddedilmesi için tartışmaya mahal bırakmayan sayısız hukuki ve maddi gerekçe varken Mahkeme bunu yapmayarak ya da yapamayarak anayasa yargısını büyük bir zan altında bıraktı. Fakat ben hala hiçbir şey için geç olduğunu düşünmüyorum. Bu vahim yanlışın telafisi mümkündür.

“HDP’Yİ FESİH GÜNDEMİMİZDE YOK”

Sancar, “Peki, bu süreçte HDP’yi feshetmeyi düşünüyor musunuz, davanın düşmesi için böyle bir yola girecek misiniz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bizim gündemimizde fesih yok. Bu konuyu iddianamenin ilk hazırlandığı zamanda tartıştık, teşkilatlarımıza danıştık ve açık bir tutum belirledik: HDP’yi feshetmeyeceğiz. Tam tersine HDP’yi hem savunacağız hem yaşatacağız hem de büyüteceğiz. Şunun iyi bilinmesini istiyoruz: Politik bilinci yüksek bir tabanımız ve parti yapımız var. HDP kapatılsa bile bütün teşkilatlarımız, yöneticilerimiz ve tabanımız, parti kapatılmamış gibi mücadeleye devam edecek. Seçim zamanı geldiğinde de gücünü en etkili şekilde ortaya koyacak ve Türkiye’nin kaderinde belirleyici aktör olduğunu gösterecek. Kısacası ‘HDP kapatılamaz’ sözü kitlelere moral olsun diye söylenen retorik bir kalıp değildir; somut gerçekliğin aktarmaya çalıştığım çeşitli boyutlarını özetleyen bir şiardır.

“AKP TOPLAMDA ‘BÜYÜK’ KAYBETTİ”

Sancar’ın diğer sorulara yanıtları şöyle oldu:

*HDP’nin kapatılmak istenmesinin seçime yönelik bir girişim olduğu son günlerde sıklıkla dile getirildi. Hatta Prof. Dr. Osman Can, bir röportajda ‘HDP, kapatılacak olursa AKP en az 70 milletvekili çıkarabilir’ yorumunda bulundu. Sizce HDP’nin kapatılmak istenmesi sadece seçimlere dönük bir hamle mi?

“Öncelikle, HDP’nin kapatılması girişimi sadece seçim odaklı bir hamle olarak görülürse çok yüzeysel bir değerlendirme yapılmış olunur. Şimdiki iktidar bloğunu bir arada tutan temel harç, Kürt düşmanlığıdır. Bu iktidar blokunun, Kürt halkına da Kürt siyasetine de topyekûn bir saldırı politikası yürüttüğü aşikâr. Dolayısıyla HDP’nin kapatılması girişimi, Kürt halkının büyük emek ve bedellerle bugüne getirdiği siyasal birikimi, kazanımları ve gücü tasfiye etme niyeti taşıyor. Bütün baskılara rağmen HDP, bu iktidara boyun eğmedi, eğmeyecek de. Boyun eğmediği gibi AKP’ye 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde, şimdiki iktidar bloğuna da 2019 yerel seçimlerinde büyük bir yenilgi yaşattı.

Herkes şunu açıkça, dürüstçe ve samimi bir şekilde kabul etsin: Bugün şayet iktidarın içine girdiği büyük krizden bahsediyorsak, bunun başlıca nedeni HDP’nin kararlı mücadelesi ve kritik siyasi hamleleridir. Bu sürecin en önemli dönüm noktası ise yerel seçimlerdir. Yerel seçimlerde bu kadar ciddi bir yenilgi yaşanınca, iktidar ortakları arasındaki çelişkiler daha fazla su yüzüne çıkmaya başladı. Bunu sağlayan hiç şüphesiz HDP olmuştur.

HDP yerel seçimlerde ‘Kürt illerinde kayyımları süpüreceğiz, batıda da bu iktidara kaybettireceğiz’ kararı aldı ve gereğini yerine getirdi. Bu politikamız ve seçmenimizin bu politikayı firesiz şekilde hayata geçirmesiyle de iktidar bloğu sadece büyükşehirleri kaybetmekle kalmadı, toplamda da ‘büyük’ kaybetti. HDP; geleneğiyle, fikriyatıyla, seçmeniyle ve gücüyle, boyun eğmeyen, mücadele azminden hiç bir şey kaybetmeyen ve siyasal alanda alternatifler üreten bir partidir. Bütün operasyonlara, tehditlere, şantajlara rağmen yolundan sapmayan bir harekettir. İşte iktidarı çaresiz bırakan ve intikam hırsını körükleyen bu hakikattir. Davalara intikam davası, operasyonlara intikam operasyonları dememizin nedeni budur. Şüphesiz iktidarın hesapları içinde seçim de var. ‘HDP’yi devre dışı bırakırsak iktidarımızı daha kolay sürdürürüz’ gibi bir plan kurguladıklarını da tahmin etmek zor değil.”

“ORTAKLAR ARASI ÇELİŞKİLER DERİNLEŞİYOR”

*İktidar gerçekten bu söylediğinizi düşüyor olabilir mi? Yani HDP devre dışı kaldığı takdirde Kürtler ve HDP seçmeni AKP veya Cumhur İttifakına oy verir mi?

“Birincisi, son gelişmeleri de dikkate aldığımızda bu iktidarın rasyonaliteyle hareket etme kabiliyetinin çok zayıfladığını söyleyebiliriz. Fakat kendi çıkarlarını esas alan bir rasyonaliteyi bütünüyle kaybettiklerini iddia etmek abartılı olur. Fakat sorunuzda ifade ettiğiniz düzeyde bir yanılsama dünyası içindeler mi, bilemiyorum. Eğer öyleyse durumları sandığımızdan da vahimdir. Ancak ikinci ve daha önemli gördüğüm nokta şu: İktidar bloğu içinde farklı hesaplar olduğuna, ortaklar arasında uyuşmayan değerlendirmeler yapıldığına ve çelişkilerin derinleştiğine dair bilgiler ve veriler artıyor.

Ama tüm bu iktidar içi gerilimlere rağmen iddianamenin Mahkeme’ye yeniden gönderilmesini ve kabul edilmesini, sadece MHP’nin isteğine dayandıran tezi artık temelsiz buluyorum. Her bir ortağın hesabı farklı olabilir, ama iktidar bloğu bir bütün olarak bu davanın arkasındadır. MHP’nin hesabı tam tasfiye, AKP’nin hesabı HDP’yi bu yolla sürekli şantaj altında tutmak olabilir. Yani seçmende tereddütler yaratmak, soru işaretlerine ve zihin bulanıklığına sebebiyet vermek, böylelikle yolumuzdan şaşırtmak gibi hedefler güdüyor olabilirler, biz bunların farkındayız. Bizim bu ihtimallerin tümüne dair hazırlığımız vardır. Kim hangi hesapla bu davanın açılmasını ve yürütülmesini sağlıyorsa biz o hesabı boşa çıkaracağız.”

Erol Katırcıoğlu twitter hesabından açıklamada bulundu

1-Dünden beri kimi “sosyal medya okuyucuları”, beklendiği gibi, verdiğim bir söyleşiden yalnızca başlığa bakıp ilginç sonuçlar çıkardılar. Kimisi söylediklerimi “laf-ı güzaf” buldu,kimisi söylediklerimin “ilkesel” karakterine bakmaksızın “fayda” ile değerlendirdi“faydasız” buldu.

2-kimisi de” AKP kara sevdasına”, “yetmez ama evet çukuruna düşmüş” olduğumdan sözetti. Bu arkadaşlara sözüm yok. Çünkü onlar söyleşimi okudukları halde bu tavrı aldılar. Yani ön yargılı davrandılar. Onlara ‘Allah selamet versin’ demekten başka söyleyecek bir şeyim yok.

3- Anlıyorum ki söyleşinin başlığı “Erdoğan adım atarsa tabii ki AKP ile tekrar uzlaşırız” şeklinde olunca, yaklaşmakta olan seçimde HDP’nin tavır değiştirebilme olasılığı siyasi hassasiyetleri yüksek olan sosyal medya çevrelerinde infiale sebep oldu.

4- Nasıl olur da HDP Kürt sorununun çözümü karşılığında bir faşistle anlaşır gibisinden. Bir kere söyleşide sorulan soru hipotetik bir soruydu: Yani, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yönde adım atsa (yani çözüm önerisinde bulunsa) HDP tekrar AKP ile uzlaşır mı?”.

5-Bu soruda “uzlaşı” kelimesinin yersizliğini bir kenara bırakırsak, benim soruya verdiğim “Tabii ki” şeklindeki cevabın kendisi de hipotetikti. Yani eğer böyle böyle olursa şöyle şöyle olabilir gibisinden.

6-Bu cevabın ilkesi ise, yanılmıyorsam Mandela’nın “Barış, dostlar değil, düşmanlar arasında yapılır” sözüdür. Bu ilke çatışma çözümleri konusunda bence de doğru olan bir ilkedir.

7-Kaldı ki, söyleşide hem iktidara hem de muhalefete“Biz problemin çözümü için her türlü uzlaşma teklifine hazırız. Tabii ki kırmızı çizgilerimiz olabilir ama bunlar çözümün konuşulduğu bir süreçte konuşulur.Önceden şudur deyip kestirip atamayız” cümlelerinin neresi yanlıştır?

8-Ben ‘uzlaşı’dan değil, esasen masaya oturup konuşmaktan söz ettim. “Türkiye adı demokrasi olan bir diktatörlük yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tümüyle tek adam sistemidir.

9-Kaldı ki AK Parti’nin bugün Kürtler nezdinde hiçbir kıymeti harbiyesi kalmadı” diyen biri nasıl olur da Kürt sorunun çözülmesi karşılığında demokrasiden vazgeçebiliriz anlamına gelecek bir söz söylemiş olabilir ki?

10-Bir kere söyleşiyi dikkatli okuyanların görmesi gereken konulardan biri de benim kesin bilgilere dayanan bir analiz değil “olasılıklarla” ifade edilen bir yorum yapmakta olduğumdur.

11-Nitekim, “Cumhurbaşkanı Erdoğan demokrasi yönünde adımlar mı atıyordu ve engellenmiş oldu?” sorusuna “Böyle bir şey söyleyemem ama kendisine yöneltilen bir teklif var. Bu da eğer varsa” şeklindeki cevabım bunun en açık kanıtıdır.

12-Özetle 2 milyona yaklaşan tıkla popüler hale getirilen bu söyleşi, bana göre partinin resmi görüşleriyle çelişmeyen bir çerçeve içindedir.

13-Bu söyleşiyi okumadan “Aaa HDP Kürt sorunu çözümü karşılığında demokrasiden vazgeçip Erdoğan’la anlaşacak galiba” feryatları ayrıca incelemek gerekir. Ama söyleşiyi okuyup da eleştiri sınırlarını aşan sözler söyleyenlerin ise iyi niyetli olmadıkları bence açıktır.

Erol Katırcıoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamanın tamamı:

Erol Katırcıoğlu@ErolKat@ErolKat adlı kişiye yanıt olarak2-kimisi de” AKP kara sevdasına”, “yetmez ama evet çukuruna düşmüş” olduğumdan sözetti. Bu arkadaşlara sözüm yok. Çünkü onlar söyleşimi okudukları halde bu tavrı aldılar. Yani önyargılı davrandılar. Onlara ‘Allah selamet versin’ demekten başka söyleyecek bir şeyim yok.ÖS 10:59 · 1 Tem 2021·Twitter Web App7 Retweet81 Beğeni
Yanıtını Tweetle
YanıtlaErol Katırcıoğlu@ErolKat·@ErolKat adlı kişiye yanıt olarak3- Anlıyorum ki söyleşinin başlığı “Erdoğan adım atarsa tabii ki AKP ile tekrar uzlaşırız” şeklinde olunca, yaklaşmakta olan seçimde HDP’nin tavır değiştirebilme olasılığı siyasi hassasiyetleri yüksek olan sosyal medya çevrelerinde infiale sebep oldu.3870Erol Katırcıoğlu@ErolKat·4- Nasıl olur da HDP Kürt sorununun çözümü karşılığında bir faşistle anlaşır gibisinden. Bir kere söyleşide sorulan soru hipotetik bir soruydu: Yani, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yönde adım atsa (yani çözüm önerisinde bulunsa) HDP tekrar AKP ile uzlaşır mı?”.3766Erol Katırcıoğlu@ErolKat·5-Bu soruda “uzlaşı” kelimesinin yersizliğini bir kenara bırakırsak, benim soruya verdiğim “Tabii ki” şeklindeki cevabın kendisi de hipotetikti. Yani eğer böyle böyle olursa şöyle şöyle olabilir gibisinden.3671Erol Katırcıoğlu@ErolKat·6-Bu cevabın ilkesi ise, yanılmıyorsam Mandela’nın “Barış, dostlar değil, düşmanlar arasında yapılır” sözüdür. Bu ilke çatışma çözümleri konusunda bence de doğru olan bir ilkedir.414129Erol Katırcıoğlu@ErolKat·7-Kaldı ki, söyleşide hem iktidara hem de muhalefete“Biz problemin çözümü için her türlü uzlaşma teklifine hazırız. Tabii ki kırmızı çizgilerimiz olabilir ama bunlar çözümün konuşulduğu bir süreçte konuşulur.Önceden şudur deyip kestirip atamayız” cümlelerinin neresi yanlıştır?819125Erol Katırcıoğlu@ErolKat·8-Ben ‘uzlaşı’dan değil, esasen masaya oturup konuşmaktan söz ettim. “Türkiye adı demokrasi olan bir diktatörlük yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tümüyle tek adam sistemidir.3777Erol Katırcıoğlu@ErolKat·9-Kaldı ki AK Parti’nin bugün Kürtler nezdinde hiçbir kıymeti harbiyesi kalmadı” diyen biri nasıl olur da Kürt sorunun çözülmesi karşılığında demokrasiden vazgeçebiliriz anlamına gelecek bir söz söylemiş olabilir ki?3678Erol Katırcıoğlu@ErolKat·10-Bir kere söyleşiyi dikkatli okuyanların görmesi gereken konulardan biri de benim kesin bilgilere dayanan bir analiz değil “olasılıklarla” ifade edilen bir yorum yapmakta olduğumdur.1674Erol Katırcıoğlu@ErolKat·11-Nitekim, “Cumhurbaşkanı Erdoğan demokrasi yönünde adımlar mı atıyordu ve engellenmiş oldu?” sorusuna “Böyle bir şey söyleyemem ama kendisine yöneltilen bir teklif var. Bu da eğer varsa” şeklindeki cevabım bunun en açık kanıtıdır.1563Erol Katırcıoğlu@ErolKat·12-Özetle 2 milyona yaklaşan tıkla popüler hale getirilen bu söyleşi, bana göre partinin resmi görüşleriyle çelişmeyen bir çerçeve içindedir.41185Erol Katırcıoğlu@ErolKat·13-Bu söyleşiyi okumadan “Aaa HDP Kürt sorunu çözümü karşılığında demokrasiden vazgeçip Erdoğan’la anlaşacak galiba” feryatları ayrıca incelemek gerekir. Ama söyleşiyi okuyup da eleştiri sınırlarını aşan sözler söyleyenlerin ise iyi niyetli olmadıkları bence açıktır.1913124Daha fazla yanıt göster

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir