Haberler

Avrupa’da konut krizi: Birçok ülke toplu konut inşaası politikalarına geri dönüyor

Özellikle 1980’li yılların ardından başlayan finansal piyasalardaki krizler Asya ve ABD’de peşi sıra ekonomik krizleri meydana getirmişti. Balon ekonomiler olarak anılan ve özellikle 2008’de sarsıcı bir etki bırakan krizin ardından halen toparlanmaya çalışan ülkeler bu sefer de koronavirüs salgınının etkisiyle büyük bir dalgalanma yaşayan ev fiyatlarının etkisi altında.

Yeni bir kriz riski olarak yükselen ev fiyatları ve kredilere müdahale amacıyla ilk olarak İsveç hükümeti bir adım atarak toplu konut inşaatlarına başlanacağını duyurdu.

Reuters’ta yer alan habere göre, İsveç hükümeti özellikle başkent ve civarında hızla artan ev fiyatlarına karşı Stockholm kentinin batısında yer alan Bromma Havaalanını kapatarak burada 30 bin yeni ev yapmayı planlıyor.

Krediler sorun yaratıyor

Daha önce Mortgage krizi yaşayan ABD’nin ardından bu sefer de koronavirüs etkisiyle aynı tehlike Avrupa’da yaşanıyor.

Birçok Avrupa ülkesinde düşük faizler, arazin yetersizliği ve artan talep karşısında hızla yükselen ev fiyatlarına karşılık toplu konut hamleleri hükümetler tarafından düşünülüyor.

İsveç’in dışında geçtiğimiz Kasım ayında, Berlin’de bulunan Tegel Havaalanın’da 5 bin civarında ev yapılması planlanmıştı. Buna ek olarak ise şehrin ortasında yer alan Tempelhof havaalanında da toplu konut inşaatı için araştırmalar devam ediyor.

“200 binden fazla konuta ihtiyaç var”

Berlin’de bir yetkili olan Sebastian Scheel, yaptığı açıklamada “Orta vadede 200 bin ek daireye ihtiyacımız” var derken, bu dairelerin yarısının kamusal finansmanla inşa edilmesi ve özel sektöre de sübvansiyonların verilmesi gerektiğini belirtti.

2008 sonrasında yaşanan mali krizi atlatmaya çalışan Avrupa’da özellikle koronavirüsün etkisiyle ev fiyatları geçtiğimiz yıl hızlı bir artış gösterdi.

Evden çalışmanın artmasıyla beraber, mali ve parasal desteklerin piyasadaki bolluğu bu fiyat artışlarını da etkilemiş gibi duruyor.

Kiralar da artış gösteriyor

Ev fiyatlarının yanı sıra özellikle Almanya’da kiralar da hızla artıyor.

Berlin’de sadece nüfusun yüzde 17.4’ü ev sahibiyken bu oran tüm Almanya’da da sadece yüzde 50. Artan kiralar karşısında toplumsal bir huzursuzluk da Almanya’da yakından gözleniyor.

Stockholm, Moskova, Bratislava gibi şehirlerde de son bir yılda kira ve ev fiyatlarındaki artış oranı çift hanelerde.

İngiltere’de ise koronavirüs sebebiyle kapatılan şirketlerin ofislerinin 2030’a kadar 1500 adet yeni eve dönüştürülmesi kararı alındı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir