Haberler Makale

GELSİN HAYAT BİLDİĞİ GİBİ Mİ?- Saffet Ayıcı

Öğretmenlik mesleği artık o kadar değersizleştiriliyor ki mafya babalarına bir iş düşünüldüğünde öğretmenlik uygun görülüyor.

              SHOW TV’de yeni bir dizi yayın hayatına girmiş, adı “Gelsin Hayat Bildiği Gibi”. Dizi bir mafya babasının itirafçı olmasıyla yeni bir kimlik kazanma çabasını beyaz cama aktarıyor. İtirafçı mafya babası gözü kara, mert, yakışıklı bir jön. Korkusuz, gözünü budaktan esirgemiyor. Bir suikast girişiminden sonra hayatını gözden geçiriyor ve yeni bir hayat kurmaya başlıyor. Polise gidip teslim oluyor ve itirafçılık sürecinde Yedi Emin’e yani mafya babasına bir meslek aranıyor; peki mafyaya polisin uygun bulduğu meslek ne olabilir sizce? Yanıtları duyar gibi oluyorum, evet öğretmenlik. Coğrafya öğretmenliği.

              Belki böyle bir dizi olağan Batı kültüründe olsa çok da önemsenmeyebilir; oysa burası Türkiye, burada dizilerdeki işlenen konular günlük hayatımıza sızıyor, diziler toplumda karşılık buluyor, ölen dizi kahramanları için gıyabi cenaze namazları kılınıyor, gençler dizi kahramanları gibi konuşuyor, giyiniyor, düşünüyor.

              İşte tam bunlar olurken mafya babası Yedi Emin’in öğretmenlik mesleğiyle tanıştırılması bir sosyal mühendislik mi diye düşündürüyor insanı. Mafyanın bile yapabildiği bir meslek; eğitimin, öğretmenin ne kadar da değersiz olduğu bu diziyle altı çiziliyor.

              “Hiçbir şey olamazsan bile öğretmen olursun” sözü hayat buluyor.

              Bakanlık bu durumda ne yapıyor? Öğretmenleri uzman, başöğretmen gibi kariyer basamaklarına bölecek sınav hazırlığında. Dizilerle itibarsızlaştırılan meslek sınavlarla daha da itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Dizilerle öğretmenliği değersizleştir, olmadı sınav yap, kariyer adı altında böl.

              Eğitim Sen bu sürece dikkat çekmeye devam ediyor. Önce Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için alanlarda, sosyal medyada sesini duyurmaya çalışırken mafyaların öğretmen olması gibi itibarsızlaştırma çalışmalarına da karşı çıkmaya devam ediyor.

              Gelsin hayat bildiği gibi değil Bakanlığı göreve çağırıyorum. Kariyer basamakları sınavını iptal edin, içerden itibarsızlaştırmayı yapmayın. Yarın çok geç olabilir.

           Saffet Ayıcı

Eğitim Sen Mersin Şube

        Mali Sekreteri

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir