Ana Sayfa Haberler Gündoğdu Meydanın’da “Demokrasi için bir nefes” mitingi başladı

Gündoğdu Meydanın’da “Demokrasi için bir nefes” mitingi başladı

0
Gündoğdu Meydanın’da “Demokrasi için bir nefes” mitingi başladı

İZMİR – İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin “Demokrasi için bir nefes” şiarıyla Gündoğdu Meydanı’nda düzenlediği miting, Deniz Poyraz posterlerini taşıyan binlerin katılımıyla başladı. 

HÜKÜMET İSTİFA

 Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan arama noktalarından geçtikten sonra alana giren binlerce kişi, taşıdıkları pankartlar ve sloganlarla taleplerini dile getirdi. Alana girişler sürerken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) “İnsanca bir yaşam demokratik bir ülke istiyoruz” yazılı pankart açtı. Gündoğdu Meydanı’ndan “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” ve “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

  DENİZ POYRAZ POSTERLERİ

  Sloganlar ve zılgıtlarla miting alanına giriş yapan kadınlar, Deniz Poyraz’ın fotoğraflarının bulunduğu posterler, flamalar ve pankartlar taşıdı. HDP İzmir İl Örgütü, Deniz Poyraz’ın fotoğrafının bulunduğu “Faşizm yenilecek” yazılı pankartla alana giriş yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı da pankart ve flamalarla miting alanındaki yerini aldı. Sosyalist Kadın Hareketi de “Deniz’ler bitmez bizde, kadınların gücü birbirindendir” yazılı dev pankartla miting alanına giriş yaptı.  Mitinge Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yeşil Sol Parti, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Devrimci Parti ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. 

 YÜRÜYÜŞ KORTEJİ  

Sivil toplum örgütlerinin de aralarında yer aldığı binlerce kişi, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Jin jiyan azadî” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile kortejler eşliğinde Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşle giriş yaptı. Saygı duruşuyla başlayan mitingde, ilk olarak Praksis sahne aldı.

  TUNÇ SOYER: SONUNA KADAR YAN YANAYIZ

 İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, halkı selamlayarak, “Çok ses, çok nefes demiştik. Hep beraber, omuz omuza daha güzel bir memleket kurmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Sonuna kadar yan yanayız” dedi.  

TEMİZ TOPLUM TEMİZ SİYASE

T CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de, “Temiz toplum isteyen, temiz siyaset isteyen, temiz bir Türkiye Cumhuriyeti isteyen herkese selam olsun. Çok zarar verdiler, insanlarımızı kırdılar, döktüler, kardeşi kardeşe kırdırdılar. İnsanlarımızın ahını aldılar. Bu adalet mücadelesine yılmadan, usanmadan, omuz omuza devam edeceğiz. Buna inanan, güvenen tüm dostlarımızla birlikte diktatörlük heveslilerini oradan indireceğiz. Ama sandıkla ve demokrasiyle indireceğiz” diye konuştu. 

 DENİZ POYRAZ’IN AİLESİ MİTİNG ALANINDA

 Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ve babası Abdülillah Poyraz, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ile birlikte miting alanına giriş yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da miting alanına geldi.  Miting, Tertip Komitesi ile İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin açıklamalarıyla devam ediyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here