Muhalefet

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç: “Öyle değil kayyım efendi! Mesele işsizlik ve sizin insanları rencide etme hakkınız yok”

ETELGRAF HABER-

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Diyarbakır Valisi ve Kayyum Belediye Başkanı Münir Karaloğlu’nın “Aslında işsizlik değil iş beğenmezlik var” sözlerine TÜİK ve DİSK-AR’ın verilerini karşılaştırarak TBMM’den yanıt verdi. Oluç, “Öyle değil kayyım efendi! Mesele işsizlik ve sizin insanları rencide etme hakkınız yok” dedi.

Türkiye’de ekonomik göstergelerin dalgalanması, piyasalarda olumsuz havanın hakim olması ve  koronavirüs salgını ile birlikte işsizlik sorunu artarken Diyarbakır Valisi Karaloğlu’nun “Aslında işsizlik değil iş beğenmezlik var.” sözleri tartışma yarattı.

HDP Grup Başkanvekili Oluç, TBMM’de söz alarak “Öyle değil kayyum efendi; mesele işsizlik siz bu işsizliği böyle gizleyemezsiniz, insanları rencide etme hakkınız yok” Vali’ye yanıt verdi.

“TÜİK RAKAMLARI HORMONLU”

Oluç, TÜİK’in işsizlik verilerini ‘hormonlu’ olarak nitelendirirken, DİSK-AR’ın verileri ile karşılaştırdığı işsizlikle ilgili gerçeğin gizlendiğini vurguladı. Oluç, şunları söyledi:

“Kayyum olarak atanmış olan Diyarbakır Valisi ve Kayyum’un ‘aslında Diyarbakır’da işsizlik değil iş beğenmezlik var demiş.’ Yani Diyarbakır’dan bakınca konuyu böyle görmüş. Diyarbakır’ın sayılarına bakıldığı zaman TÜİK’in verdiği hormonlu sayılara bakalım. Diyarbakır da iş gücüne katılım oranı yüzde 37.2, işsizlik oranı yüzde 18.7, istihdam oranı yüzde 30.2, aslında bu kayyum olarak atanış kibirli valinin halkı nasıl rencide ettiğini görüyoruz. Yani mesele işsizlik değil de iş beğenmezlikmiş. Öyle değil kayyum efendi; mesele işsizlik siz bu işsizliği böyle gizleyemezsiniz, insanları rencide etme hakkınız yok.”

DİSK-AR’IN İŞSİZLİK RAKAMLARI ÜRKÜTÜYOR

Oluç, DİSK-AR’ın işsizlik rakamlarının ise TÜİK işsizlik rakamlarının yanından bile geçmediğini, şöyle dedi:

“TÜİK’in rakamlarının hormonlu olduğunu ve çarpıtma olduğunu hepimiz biliyoruz elbette. DİSK-AR diyor ki COVİD-19 nedeniyle revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı ve iş kaybı Ağustos 2020’de 10.5 Milyon olarak gerçekleşmiştir. Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik tanımı ve iş kaybı yüzde 29.3 diyor. TÜİK’in verileri ile hiç alakası olmayan bir durumdayız. Ve COVİD-19, Ağustos 2020’de en az 2 Milyon 159 bin  kişiye eşdeğer istihdam kaybına neden olmuştur. İstihdam bir yılda 975 bin azaldı, istihdam oranı yüzde 43.9’a geriledi diyor DİSK-AR,  İş başında olanların sayısı 1 Milyon 471 bin azalmış, ümitsiz işsizlerin yani artık iş bulamam diyenlerin sayısı ise bir yılda 613 binden 1 milyon 331 bine yükselmiş durumda.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir