Haberler Muhalefet Siyasi Hareketler

Kerestecioğlu:”MHP’ye HDP’yi Kapatma, Saadet Partisi’ne de İstanbul Sözleşmesi’ hediye olarak verilmiştir’

İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı olan Türkiye, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sözleşmeden çekilme kararı aldı. Alınan kararı değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Dün gece yarısı kadınları, LGBTİ+, çocukları yani tüm ülkeyi hiçe sayarak, pervasızca İstanbul Sözleşmesi feshedildi” dedi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararnamede, “3718 sayılı kararda “Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ MUHAZAFAKAR KESİME HEDİYE OLDU’

Kararı siyasi açıdan değerlendiren Kerestecioğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin sebeplerinden biri olarak muhafazakâr tabana ve Saadet Partisi’ne verilmiş bir hediye olarak değerlendiriyor:

“Tıpkı MHP Kurultayına HDP’ye hazırlanan iddianame gibi bir hediye olarak sunuldu. Hediye sunmanın yanında bir de kadın cinayetlerine davetiye çıkarmak gibi bir yanı da var. Çünkü kadınlar açısından çok ciddi bir tehlikedir. İstanbul Sözleşmesi kadın cinayetlerini önlemek, şiddeti önlemek konusunda bütün kurumlara yetki, sorumluluk veren ve detaylı çerçevelendiren bir sözleşmedir.”

‘ERKEKLERE ŞİDDETİ ÇİN CESARET VERECEK’

“Sözde ilk imzacısı olmakla övündüğümüz bir sözleşme” diyen Kerestecioğlu, bu kararla erkek egemen sistemde erkeklere cesaret verildiğini söyledi. Kerestecioğlu, “Belki tek önleyici kanun yerine geçecek tek sözleşme değil ancak şiddeti önleme konusunda erkeklere şiddet için cesaret verecek bir karardır” dedi. 

‘MECLİSTE ONAYLANARAK YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILABİLİR’

Kararı hukuki açıdan değerlendiren Kerestecioğlu, Anayasanın 90’nı maddesine göre uluslararası sözleşmelerin kanun hükmünde olduğunu söyleyerek, “Mecliste onaylanarak kabul edilir ve mecliste onaylanarak o sözleşmeler yürürlükten kaldırılabilir. Tek adamın kararıyla kabul edilecek bir şey değil. Biz sonuna kadar direneceğiz. Kadınlar olarak her zaman mücadele ederek haklarımızı kazandık. Bu haklarımızı gasp ettirmeme konusunda çok kararlıyız” dedi. 

Kerestecioğlu sözlerini şöyle sonlandırdı:

“AKP iktidarının bir günde gezi parkının vakıflara devredilmesi, merkez bankası başkanının aynı gece görevden alınması, İstanbul sözleşmesinin feshedildiğini açıklaması, büyükşehir belediyeleri ile ilgili yetki konularındaki kararlar alabiliyor. Bizler böyle bir ülkede mi yönetilmek istiyoruz yoksa demokrasiye dönmek, bunu gerçekleştirmek mi istiyoruz sorusu ile herkesin karşı karşıya olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bunun için güçlerimizi birleştirerek mücadele etmeliyiz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir