Haberler

HDP’li Sancar: “Eylül’de tüm Türkiye’ye HDP’nin bundan sonra ne yapacağına dair bir tutum belgesi açıklayacağız”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, iktidarın hedefindeki HDP’ye dönük saldırılarla birlikte ülkedeki temel sorunlara dair başlattıkları “Savunma Kampanyası” kapsamında programlarının ikinci durağı olan Bitlis’e geldi ve “HDP’liyiz, her yerdeyiz” sloganıyla yürüttükleri program doğrultusunda HDP’ye dönük kapatma davasından HDP’nin önümüzdeki süreçte nasıl bir yol haritası izleyeceğine dek pek çok konuyu değerlendirdi.

“Mevcut sistem zulüm üreten bir sistem”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, konuşmasında partilerine, emekçilere, Kürt halkına yönelik saldırılar üzerinde durdu ve AKP iktidarının bu saldırı politikaları ile dolayı ayakta durduğunu belirterek, ülkedeki mevcut sistemin “zülüm üreten” bir sistem olduğunu ifade etti.

“Dolayısıyla bu sistemi de bu iktidarı da nasıl değiştirebiliriz. Bu soruların cevabını oluşturmaya çalışıyoruz. Başta söylediğimiz gibi biz yolumuzu halkımızla birlikte belirleyeceğiz. Biz yolumuzu demokrasi güçleriyle birlikte belirleyeceğiz” diyen Sancar’ın konuşmasından satır başları şu şekilde.

“Herkes ‘HDP önümüzdeki günlerde ne yapacak, nasıl bir yol izleyecek’ diye soruyor”

[HDP’ye dönük açılan kapatma davasıyla] “Mücadeleyi bitireceklerini düşünüyorlar ama bu mümkün değil. HDP olarak mücadelemizi sürdürüyoruz, bunda da kararlıyız. Herkes bize ‘Acaba HDP önümüzdeki günlerde ne yapacak? Kapatma davasını nasıl yürütecek? Nasıl bir yol izleyecek? Parti kapatılırsa ne yapacak? Seçimler olursa tavrı ne olacak?’ sorularını soruyor. Biz de diyoruz ki; bizim ayakta kalacak, büyüyecek, yürüyecek gücümüz, Türkiye’deki siyasi dengeleri belirleyecek gücümüz var. Bu gücümüzü birikimimizden, irademizden ve her şeyden önce halkımızdan alıyoruz.

“Eylül’de tüm Türkiye’ye HDP’nin bundan sonra ne yapacağına dair bir tutum belgesi açıklayacağız”

Bu yol ayırımlarında ne yapmamız gerektiğini sizlere soracağız. Sizlerle tartışacağız ve daha sonra da sizlerden aldığımız görüşleri değerlendireceğiz. Öyle tahmin ediyoruz ki, eylül ayında da tüm Türkiye’ye bir tutum belgesi açıklayacağız. Yani HDP bundan sonra ne yapacak?’ sorularının cevabı ve ilkesel olarak bir tutum belgesini oluşturacağız. Bunu oluşturmadan önce tüm halkımızla bunun ön çalışmasını yapmayı planlıyoruz. Halkımızla bu durumu istişare etmek istiyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir