Ekoloji Haberler Manşet

İkizköylüler: Kesim son bulana kadar direneceğiz

MUĞLA – Akbelen Ormanı’nda süren ağaç kesimine karşı mücadele eden 88 yaşındaki İkizköylü Zehra Yıldırım, doğup büyüdüğü topraklar için direndiğini belirterek, “Ağaçlar kesilirse göç başlar. Bu kesimler son bulana kadar direneceğim” dedi. 

Muğla Milas Akbelen Ormanı’na Yeniköy-Kemerköy Enerji tarafından açılmak istenen kömür ocağına karşı bölge halkının direnişi sürüyor. 24 Temmuz sabahı çok sayıda asker, polis ve TOMA ile alana gelen şirket ve orman müdürlüğü ekipleri bölgede kesime başladı. Yaşanan durum sonrasında başta Muğla olmak üzere İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerden onlarca yurttaş kesimi engellemek için bölgeye geldi.

İKİZKÖYDE DOĞUP, BÜYÜDÜ

İkizköylüler de genci, yaşlısı ile birlikte kesimlere engel olmak için hem çadır nöbet alanında hem de kesimin yapıldığı ormanda eylemlerini sürdürüyor. 88 yaşındaki İkizköylü Zehra Yıldırım da toprağını korumak isteyen eylemcilerden biri. 

Sabah erken saatlerden akşama kadar çadır alanında bekleyen Yıldırım, kesimi engellemek için ağaçlara sarılıyor. Doğma, büyüme İkizköylü olan Yıldırım, iki çocuğu ve 3 torununu da İkizköyde büyüttü. Çocukları çiftçilikle uğraşan Yıldırım, zeytincilik ile de uğraşıyor. 

‘BU TOPRAKLAR BİZİM’

2 yıldır iş makinaları ile ormanlık alana girilmek istenmesine karşı direndiklerini belirten Yıldırım, “Tarlalarımı vermeyeceğiz. Bu topraklar bizimdir. Onları kimseye vermeyeceğiz. Çam ağaçlarımızı kesiyorlar. Ağaçların altından sularımız akıyor, bunlar bizi besliyor. Buralar kesilirse susuz kalacağız. Ormanlar bizi besliyor. Kesilmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Yıldırım, “Burada doğdum, burada evlendim. Çocuklarımı buruda büyüttüm. 2 çocuğum 3 torunum var. Onlar için direniyorum. Çocuklarım çiftçilik ve hayvancılık yapıyor. Ağaçlar kesilirse göç başlar. Ağaçları kesmesinler diye direniyorum. Bu kesimler son bulana kadar direneceğim” diye konuştu.

MA/Tolga Güney

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir