Ana Sayfa Ekoloji İliç’e giden heyet: Mücade edeceğiz

İliç’e giden heyet: Mücade edeceğiz

0
İliç’e giden heyet: Mücade edeceğiz

ERZİNCAN– İliç’te altın madeninde patlayan siyanür nedeniyle bölgede incelemelerde bulunan DEDEF ve Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri “Emperyalist şirketler defolana, topraklarımızdan elini çekene kadar mücade edeceğiz” dedi.

Erzincan İliç’te altın madeninde patlayan siyanürün Fırat Nehri’ne karışmasının ardından, aralarında Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Özkan Tacar, Emek ve Demokrasi Güçleri ile Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Akpazar(Peri) Belediye Eşbaşkanı Orhan Çelebi’nin olduğu heyet bölgeye gitti.

MÜCADELE VURGUSU

Bölgede incelemelerde bulunan heyette söz alan DEDEF Genel Başkanı Tacar, Dersim’de madenlere, barajlara karşı çıktıkları gibi İliç’te yaşananlara da karşı çıktıklarını söyledi. İkizdere, Kaz Dağları, Bergama ve Akdeniz’de olduğu gibi İliç’te yapılan katliama da “Dur” demek için bölgede olduklarını aktaran Tacar,” İliç’e omuzdaş olmak, beraber yaşamak için buradayız. Buraya gelip bu emperyalist  madencilik şirketler son bulana kadar buradayız. Erzincan’lı dostlarımızla bundan sonraki süreçtede bu emperyalist şirketler defolana kadar, topraklarımızdan elini çekene kadar mücade edeceğiz” dedi.

BARO BAŞKANI: İLÇE HALKI ŞİRKET TEHDİDİNDE

Yaklaşık 600 futbol sahası büyüklükte bir havuzda, 37 kimyasal madde bulunduğunu ve bu maddelerin taşı dahi eritebileceğini kaydeden Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin ise “Sadece Kanadalı, Amerikan ve Çalık grubu doğaya zarar vermiyor insanları göçertiyor, köylerimiz insansızlaşıyor. Doğadaki hayvan ve biyoçeşitlilik azalıyor. İlçe halkı ekmek iş talepleriyle şirketlerin tehdidi altında. Deyim yerindeyse işinizi ekmeğiniz elinizden alacağız. Evinize toprağınıza haciz gelecek diyerek korku cumhuriyeti oluşturuyorlar. Ülkede beşli çeteler olduğu gibi burada da Kanadalı, Amerikan ve onların uzvu şirketler tarafından halkın tehdit edildiğini biliyoruz ama doğa yok edilmeye başlandı” ifadelerini kullandı.

‘GELECEĞİ YOK ETME PROJESİ’

Ardından konuşan Dersim Belediye Eşbaşkanı Fatih Maçoğlu ise, Burada devasal bri aktliam ve zulmün olduğunu söyledi. Dersim’in Ovacık ilçesinin bölgenin güneyinde kaldığını söyleyen Maçoğlu, “Buradaki buharlaşma sadece insanlara değil doğadaki bütün canlılara zarar veriyor” diye konuştu.  Buradaki buharlaşma ve rüzgarın siyanürü binlerce kilometre uzaklığa götürdüğünü ifade eden Maçoğlu, “Burada KOAH, astım hastalıkları gibi çoğu hastalıkları tetikleyen, yaşamları zulme çeviren durum söz konusu” dedi. Maçoğlu şu çağrıda bulundu: “Bu topraklarda nerede olursa olsun bu tür durumlar geleceğimizi yok etme projeleridir” diyerek müdahale edilme çağrısında bulundu.

Akpazar Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Çelebi de İliç bölgesinin Dersim topraklarına ve Munzur dağlarına sınır olduğuna dikkatİ çekti. Munzur dağlarının önümüzdeki süreçte maden sahası olarak açılma tehdidine karşı mücadele ettiklerini söyleyen Çelebi, “ Herkesi insanlığa, doğaya, canlılara sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here