Haberler

İngiltere Başbakanı Johnson: “Taliban ile çalışılabilir”

Taliban’n yaklaşık 20 yıl sonra yeniden yönetime geçmesiyle beraber özellikle Türkiye üzerinden dünyaya verdiği mesajlar dikkat çekiyor.

Yolculuk’un aktardığına göre öte yandan Taliban rejimiyle iyi ilişkiler geliştirmek ve sömürüden pay kapmak isteyen ülkelerden de peş peşe açıklamalar geliyor. Rusya, Çin, Pakistan gibi önemli ülkelerin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson bir açıklama yaptı.

“Taliban ile çalışılabilir” mesajı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere hükümetinin acil durum komitesi Cobra’yla yaptığı toplantının ardından Afganistan’a ilişkin yaptığı değerlendirmede, “(Kabil) Havaalanında durumun istikrara kavuştuğunu görüyoruz” dedi.

Sputnik Türkiye’deki habere göre Johnson, “Dün 1000 dolayında kişiyi tahliye ettik. 1000 de bugün ve bunların bir çoğu Britanya’ya geri dönme hakkı olanlar ve bir çoğu Afganistan yeniden iskan ve yardım programı altında geliyor” diye konuştu.

Boris Johnson, gerekirse Afganistan için “bir çözüm bulmak” adına Taliban’la çalışacağını da sözlerine ekledi.

Biden: Misyonumuz tamamlandı

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, Afganistan’daki son durumu değerlendirdi.

ABD’nin Afganistan’da El Kaide’yi yok ettiğini ve Usame bin Ladin’i öldürerek misyonunu tamamladığını savunan Biden, “Eğer ülkeden çekilme kararı almasaydık oraya 1 Mayıs’tan sonra daha fazla asker göndermemiz gerekecekti. Bu askerlerimizin bazıları belki de orada hayatını kaybedecekti. Peki ne için?” diyerek ABD’nin artık Afganistan’da ulusal çıkarının kalmadığını ifade etti.

Taliban ile ortaklaşa çalışıyorlar

Biden, Taliban ile yaptıkları anlaşma uyarınca Amerikan pasaportunu gösteren ABD vatandaşlarına Taliban’ın havalimanına kadar güvenli geçiş imkanı sağladığını vurguladı.

Taliban ile tahliye operasyonu konusunda yakın temas halindeyiz” diyen Biden, ABD askerlerine veya operasyona müdahale etmeleri halinde en hızlı ve güçlü şekilde karşılık vereceklerini Taliban’a birçok kez ilettiklerini sözlerine ekledi.

Biden, Taliban’ın bazı IŞİD yanlılarını hapishanelerden çıkardığını iddia ederek, “Bu arada şunu da söylemek lazım, Afganistan’da DEAŞ ile Taliban birbirlerine yeminli düşmanlar” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir