Ana Sayfa Haberler Irak’ta 267 parti, 44 ittifakla seçimlere hazırlanıyor

Irak’ta 267 parti, 44 ittifakla seçimlere hazırlanıyor

0
Irak’ta 267 parti, 44 ittifakla seçimlere hazırlanıyor

Irak Yüksek Seçim Kurulu, seçim için belirlenen 10 Ekim tarihinin artık değiştirilemez olduğunu belirterek seçimlerde 267 siyasi partinin 44 ittifak içerisinde yarışacağını açıkladı.

Tasnim Haber Ajansı’nın haberine göre seçimler için aday olanların sayısı 3 bin 523, bunlardan bin iki kişi, ittifaklar tarafından, bin 634’ü de diğer partiler tarafından aday gösterildi; bağımsız aday olanların sayısı ise 887.

Toplam adaylar içinde kadınlara yüzde 25 kontenjan ayrılırken kadın aday sayısının 936 olduğu bildirildi.

Amerikan işgalinden beri Irak’ta siyasal yapı etnik veya mezhebi mensubiyetlere göre şekilleniyor.   

Şii grupların oluşturduğu ittifaklar

Irak’ta Şiilerin oluşturduğu ittifaklar şunlar: Hadi Amiri ve Kays Hazali liderliğindeki Fetih ittifakı, Halk Seferberlik Güçlerinin siyasi temsilcisi olarak kabul ediliyor.

Eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti ittifakı. İrade Hareketi, Irak Hizbullah’ı ve Dava Partisine bağlı bazı gruplar Kanun Devleti ittifakı bünyesinde yer alıyor.

 Ammar el-Hekim liderliğindeki Ulusal Devlet Güçleri İttifakı. Eski Başbakan Haydar İbadi bu ittifakın siyasi konseyinin başkanlığını yapıyor.

Mukteda Sadr liderliğindeki Sadr grubu, siyasi ortak olmaksızın seçimlere girecek.

Humam Hammudi liderliğindeki Tashih ittifakı, Irak İslami Yüksek Konseyi ve İslami Eylem Örgütü bu ittifak içerisinde yer alıyor.

Sünni grupların oluşturduğu ittifaklar

El Azm ittifakı, liderliğini Arap Projesi Başkanı Hamis Hancer yapıyor. Selim el-Cuburi, Halid el-Ubeydi ve kısa bir süre önce yolsuzluktan tutuklanıp sonra serbest bırakılan Cemal Kerbuli, Musenna Samerrai, Ahmed el-Carba, eski Enerji Bakanı Kasım Fehdavi bu ittifakın önde gelen liderleri.

Tekaddum ittifakı, liderliğini şu anki Meclis Başkanı Muhamemd Halbusi yapıyor.

Kurtuluş için Ulusal Proje, bu ittifakın liderliğini Usame Nuceyfi yapıyor. Saddam rejiminin savunma bakanlığını yapan Sultan Haşim’in oğlu Halid Sultan gibi Neyneva ilinin önde gelenleri de bu ittifakta yer alıyor.

Ulusal İttifak, liderliğini İyad Allavi yapıyor. İyad Allavi, aslında Şii kökenli bir siyasetçi olmasına rağmen Irak’ın işgalinden beri Amerika’nın başbakan yapmak istediği bir isim. Amerikalılar tarafından kurulan geçici hükümette başbakanlığa tayin edilen Allavi, 2010 seçimlerinde de Amerika tarafından Sünni grupların dahil edildiği el-Irakiye ittifakının liderliğine getirilmiş; ancak Allavi liderliğindeki Irakiye ittifakı seçimleri bir sandalye farkıyla kazanmasına rağmen Nuri el-Maliki diğer gruplarla koalisyon yaparak başbakan olmuştu. Allavi liderliğindeki Ulusal ittifakta şimdi de İslamcı ve laik Sünni gruplar yer alıyor.

Kürt grupların oluşturduğu ittifakları

KYB’nin üst düzey liderlerinden Lahur Şeyh Cengi’nin liderlik ettiği Kürdistan ittifakı ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) listesinde bulunan diğer gruplar bu seçimlerde Kürt grupların oluşturduğu iki ittifakı temsil ediyor.

  Kürdistan İttifakında Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi bulunurken, Kürdistan Demokratik Partisi de diğer gruplarla kendi ittifakını oluşturuyor.

Şu anki geçici hükümetin Başbakanı Mustafa Kazımi ise yapılacak erken seçimlere katılmayacağını açıkladı.

Daha önce temmuz ayında yapılması planlanan Irak’taki erken seçimler, korona salgını ve teknik hazırlıkların tamamlanmaması gerekçesiyle 10 Ekim’e ertelenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here