Haberler

İran’da protestolar devam ediyor

HABER MERKEZİ- İran ve Rojhilat’ta, öldürülen Nasrin Qadiri’nin cenazesinin rejim güçlerinin baskısı altında gömülmesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor.  İran ve Rojhilat’ta rejim güçleri tarafından öldürülen Kürt kadın Nasrin Qadiri’nin cenazesinin şafakta Meriwan’a rejim güçlerinin baskısı altında gömülmesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor. 

 600 PROFESÖRDEN BİLDİRİ

 İran’daki; Bilim, Araştırma ve Teknoloji ile Sağlık, Tedavi ve Tıp Eğitimi Bakanlıklarına bağlı eğitim merkezlerinde çok sayıda öğrenci hakkında tutuklama, öğrenime ara verme, üniversite ve yurtlara giriş yasağı, rehin alma gibi cezalar verildi. Yine bakanlarla işbirliği içinde olan güvenlik servisleri, öğrencilerin ailelerini tehdit etti. Bu karşılık, İran’da yaklaşık 600 üniversite profesörü ve araştırma enstitüsü, öğrencilere karşı medeni hakları ihlal eden tüm hükümlerin yürürlükten kaldırılmasını ve tutukluların koşulsuz özgürlüğünü talep etmesini içeren bir bildiri imzaladı. Açıklamaya imza atanlar, öğrenim dondurulmasının iptal edilmesi, disiplin kurullarına çağrı yapılması, öğrenciler ve ailelerinin tehdit edilmesine son verilmesini istedi. Üniversite profesörleri ayrıca, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda öğrencilerin haklarını elde etmek için düzenledikleri protesto ve sivil tezahürlere katılacakları konusunda uyarıda bulundu.

ROJHİLAT VE BELUCİSTAN’A DESTEK

Tahran ve Esfehan yurttaşları, İran güvenlik güçlerinin başlattığı saldırılara maruz kalan Rojhilat ve Sistan-Belucistan halkıyla dayanışma göstermek için sokaklara döküldü. Başkent Tahran’ın doğusundaki Haft Hod mahallesinde protesto mitingleri düzenlenirken, yurttaşlar “Hamaney düşecek” sloganı attı. Başkent Tahran’ın doğusundaki Tahranpars bölgesinde de protestocular “Diktatöre ölüm” ve “Hameney’e ölüm” sloganlarıyla protesto eylemi yaptı. Rojhilat’ın Meriwan ve Sinnah’da da protestolar devam etti. Yansıyan haber ve görüntülerde, ülkenin batısındaki Meriwan kentinin mahallelerinde İran rejim güçleri ile yurttaşlar arasında çatışmaların devam ettiği ve kentte silah seslerinin duyulduğu görülüyor. 

MERİWANLILAR ‘JİN JİYAN AZADÎ’ SLOGANIYLA ALANA ÇIKTI

Tüm bu protesto gösterileri, 6 Kasım’da öğrenci Nasrin Qadiri’nin cenazesinin şafakta Meriwan’a rejim güçlerinin baskısı altında gömülmesinin ardından yaşandı. Nasrin Qadiri, 2 gün önce rejim güçlerinin coplu saldırısı sonucu komaya girmiş ve yaşamını yitirmişti. Öte yandan İran rejim güçlerinin Pazar akşamı Meriwan halkının evlerine ateş açtığı bildirildi. Aynı zamanda meydanlara çıkan yurttaşlar, sokaklarda ateşler yaktı. Seqiz’da da rejim güçleri şehrin girişinde yurttaşların araçlarında arama yaptı. Devlet yetkililerinin genç kadının ölüm nedeninin hastalığa bağlanması için Nesrin Qadiri’nin ailesine baskı ve çabalara rağmen, Meriwan’da protestolar başladı. Kadın ve gençler öncülüğünde halk, Meriwan sokaklarına çıktı ve protesto gösterilerine katıldı. Göstericiler ateş yakarak , “Jin, Jiyan, Azadî” ve “Diktatöre Ölüm” sloganları atarak tepkilerini gösteren halka yapılan saldırılarda 10 kişi yaralandı.

 ROJHİLAT’TA DA PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

 Aynı zamanda Sine, Seqiz, Bokan ve Kirmanşan kentlerinde de çeşitli gösteri ve etkinlikler devam etti. Bokan’da “Jin, Jiyan, Azadî” sloganıyla kadınlar öncülüğünde yürüyüşler ve etkinlikler düzenlendi. Dün gece Sine kenti mahallelerinde de gençler ateş yakarak ve yolları trafiğe kapatarak eylemlerine devam etti. Yine Tahran’da da eylemciler, hükümet aleyhine sloganlar atarak Rojhilat ve Belucistan protestolarına desteklerini açıkladı. Gençler, “İran’ın gözündeki aydınlık, Kürdistan ve Belucistan’dır” sloganı attı.  

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir