Ekoloji Haberler

İZMİR DERSİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ: “Ranta karşı doğanı savun”

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği, Hozat’ta yaşanan orman kesimlerine ilişkin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenlendi. “Ranta karşı doğanı savun” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Dersim onurdur onuruna sahip çık” ve “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganları atıldı. Açıklamaya kentte bulunan siyasi parti ve kurum temsilcilerinin yanı sıra İzmir Yeşil Gelecek Derneği ve çok sayıda kişi katıldı.

Basın açıklamasını okuyan dernek üyesi Hüseyin Ozan, 2012 ve 2020 yılları arası devlet izni ile orman sayılan 340 bin hektar alanda 50 bin madene izin verildiğini söyledi. Bunların yanı sıra izinsiz kesimler nedeni ile 20 bin hektar orman ekosisteminin tarım ve yerleşim yerine dönüştürüldüğünü kaydeden Ozan, “Anayasanın 169’uncu maddesindeki ‘Bütün ormanların gözetimi devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, Devletçe yönetilir ve işletilir” ilkesi açıkça kanun koyucu eliyle ihlal edilmektedir. Dersim’in Hozat ilçesi Boydaş ( Samosi) köyünde, güvenlik güçleri korumasında aylardır süren ağaç kesimi gerçekleşmekte ve köylülerin alana girişine izin verilmemektedir. Bölge; 1994 köy boşaltmaları döneminden bugüne yasaklı alan ilan edilmiş olmasına rağmen, ilgili bakanlığın ihale etmesi ile ilk ihalede 30 hektar, ikinci ihalede 40 hektarlık alan, Elazığ ve Malatyalı müteahhitlere kesime verilmiştir” dedi.

DERSİM’DE EKO-KIRIM

Ağaç kesimimin yapıldığı alanın maden ruhsatı verilen maden sahaları olduğunu dile getiren Ozan, Dersim’de 160’ın üzerinde maden ruhsatı alındığını ve 50 köyün bu ekolojik yıkımdan etkileneceği aktardı. Bütün Dersim coğrafyasının kırıma uğrayacağı ve tüm canlıların yok olacağını vurgulayan Ozan, “Orman kıyımı, ırmaklarımız ve göllerimizin kuruması, yeraltı sularımızın kurumasını da üst üste eklersek devlet eli ile gerçekleşmekte olan bir eko kırımdır. Binlerce yıllık İnsanlık mirasının yok oluşudur. Büyün bu projeler yaban hayatımızı, doğamızı, geleceğimizi tehdit etmektedir. Toplumumuzdan bazı kişiler ve firmalar da bu yıkım projelerinden nemalanmaktadır” ifadelerini kullandı.

ŞIRNAK’TA KESİME TEPKİ

Şırnak’ta yaşanan ağaç kesimlerine de değinen Ozan, “Şırnak’ın Cudi, Gabar Dağları ve Besta bölgelerinde on binlerce meşe ağacı korucular tarafından kesilerek büyük bir ormanlık alan yok edilmiştir. Edinilen bilgilere göre halen devam eden ağaç kıyımında Şırnak merkeze bağlı Mila Keri, Kaniya Qeymeqam, Rusor suyunun kıyıları ve Pişta Reşa bölgelerinde on binlerce ağacın kesildiği ve onlarca tıra yüklenerek götürüldüğü görülmüştür. Kesilen ağaçlar farklı kentlere götürülerek satıldığı ve rant elde edildiği bildirilmektedir. Şrınak’ta çok geniş bir alanın çırılçıplak kaldığı ve ağaçların kütük şeklinde yerlere serildiği ifade edilmektedir” diye belirtti.

Ormanların kesimi ile birlikte toprakların erezyona uğradığını, bölgenin dışa bağımlı hale getirildiğine dikkat çeken Ozan, tüm Türkiye’de gözlerini kâr hırsı bürümüş bir avuç zenginin talanı ve arsızlığı ile karşı karşıya olunduğunu kaydetti. Daha fazla bir araya gelmek gerektiğini vurgulayan Ozan, “Çevre mücadelesi yürüten kurumlara çağrımız; Türkiye’nin neresinde, kimler tarafından yaratılırsa yaratılsın, gerekçesi ne olursa olsun, gerçekleştirilen kıyımlara tereddütsüz karşı çıkmalarını ve bu itirazımızda yanımızda olmalarını bekliyoruz. Ancak bir arada ve kararlı hareket edilirse kamuoyu oluşturulabilir ve coğrafyamızdaki tehlikeli yok oluş engellenebilir. Kurumlarımıza ve halkımıza sesleniyoruz bu kıyımların bir parçası olmayın. Yasal ve demokratik tüm yollar kullanılarak bu talana, arsızlığa dur demeliyiz. Unutmamalıyız ki kar hırsı ile talan edilen sadece ormanlarımız değildir. Tüm canlı türleri ile yok edilen geçmişi ve geleceği ile insanlığın ayak izidir” diye konuştu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir