Haberler

Kamu kurumlarına ait 18 tesisin özelleştirilmesine karar verildi

Kamusal kazanımlar sermayeye peşkeş çekilmeye devam ediyor. Bugünkü Resmi Gazete’de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre çoğu Ege ve Akdeniz’de bulunan  yüzlerce dönümlük arazi üzerinde kurulu bulunan kamu kurumlarına ait kamp ve tesislerin özelleştirilmesi kararı verildi.

Marmaris, Kuşadası, Seferihisar, Manavgat, Didim, Gökçeada ve Beşiktaş Boğaz’da yer alan arazi ve tesisler idare eliyle satılabilecek, kiralanabilecek ya da kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılabilecek.

Araziler denize sıfır

Özelleştirme kapsamına alınan kamp ve tesislerin çoğu Ege ve Akdeniz kıyılarında. Kamu kurumlarının Türkiye’nin en güzel köşelerindeki çoğu denize sıfır eğitim kampları ve sosyal tesislerinin bulunduğu yüzlerce dönüm arazi ve binlerce metrekare kapalı alan 4264 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Özelleştirme İdaresi’ne devredildi.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Ekli listede yer alan taşınmazların ve üzerlerinde bulunan yapıların (varlıkların);

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alınmasına,

-Varlıkların satış, kiralama, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayrı ayni hakların tesisi, gelir otaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar veya kat/arsa karşılığı inşaat yaptırma yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine,

-Özelleştirme İşlemlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir