Toplumsal Örgütler

Hayvan Hakları Savunucuları: “Dilsizlerin sesi olmaya geldik”

Telgraf Haber:

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen hayvan hakları savunucuları, Meclis’te kabul edilen Hayvan Hakları Yasası’nın “Katliam yasa” olduğunu belirterek, derhal veto edilmesini talep etti. Hayvan hakları savunucuları, Meclis’ten geçen “Hayvanları Koruma Kanunu”na karşı Ankara’da bulunan Ulus Heykel önünde bir araya gelerek, açıklama yaptı. “Kanun tasarısı STK’larla birlikte hazırlanmalı” pankartının açıldığı eylemde, “Hayvanat bahçeleri, yunus parkları kapatılsın”, “Dilsizlerin sesi olmaya geldik”, “Pankart tutmaktan yoruldum siz hayvana eziyetten yorulmadınız” dövizleri taşındı. Açıklamada, “Hayvan Hakları Yasası”nın hayvanlara katliam ve zulüm getireceği belirtildi. 

 ‘YASA FELAKETLER GETİRİYOR’

 Açıklamada konuşan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkanı Haydar Özkan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Biz gönüllüleri bir kez olsun siz dinleyin, size gerçek sorun ve gerçek çözümü anlatalım. Bu kanunun tanıtımını hayvanlar mal değil can söylemi başta olmak üzere yalanlarla yapıldı. Ev hayvanlara sınırlama getirmedik diyorlar ama Tarım Bakanlığına yetki verdiler. Hayvanlar mal değil can ise ne için sahiplenen ev hayvanlarına el koyulacak?” diye konuştu. 

‘RANT AMAÇLI’ 

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık ise yasa hakkında pembe tablolar çizildiğini ve yasanın büyük firmalara para kazandırmak amaçlı çıkartıldığına vurgu yaparak, “Türkiye’nin dört bir yanından o uğursuz komisyon toplantısından beri endişeli geceler geçirdik. Adına komisyon denen can pazarında hepimiz direndik. Biz olmayanı yaptık. Çünkü sırtımızı sizlere dayamıştık. Çünkü Türkiye’nin dört bir yanından hayvanlar üzerinden firmalara para kazandırmak isteyen, kendine rant sağlamak isteyen milletvekillerine başımızı eğmedik. Gözümüzün içine baka baka hayvanları nasıl yok edeceklerini örtülü bir şekilde anlattılar. Biz demeden bitmez” dedi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir