Ana Sayfa Muhalefet KESK- Haydi Eyleme |“Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza”

KESK- Haydi Eyleme |“Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza”

0
KESK- Haydi Eyleme |“Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza”

etelgraf haber-

KESK, Türkiye genelinde 4 bölgede “Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza” şiarıyla yapmayı planladığı mitinglere çağrı yaptı.

Eğitim Sen Kocaeli Şube binasında gerçekleşen basın toplantısına KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Eğitim Sen MYK Üyesi Arzunur Şimşek, Tüm Bel Sen MYK Üyesi Yılmaz Yıldırımcı, BES MYK Üyesi İsmet Temel’in, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım ve Yapı Yol Sen Kocaeli Şube Başkanı Etem Kartal katıldı. Heyet adına konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik “Olağanüstü günlerden geçiyoruz. İktidar emeğe, emekçilere, çiftçilere, esnafa, kadınlara, gençlere, halka karşı adeta ekonomik darbe yapıyor. Göz göre göre ve sonucunu bildikleri ekonomik politikalarla emeği ucuzlatıyor, işsizliği, güvencesizliği artırıyor, yaşam koşullarını dayanılmaz hale getiriyorlar” dedi.

“MAAŞ ARTIŞI ŞİMDİDEN HÜKMÜNÜ YİTİRDİ”

Ücretlerin enflasyon altında ezildiğini belirten Bozgeyik, ” TİS görüşmelerinin bağıtlandığı 22 Ağustos 2021 tarihinde, yani daha 3 ay önce, Merkez Bankası döviz kuruna göre 8.4572 TL olan dolar dün itibariyle 12.6595 TL olmuştur. TL dolar karşısında Ağustos ayından bu yana %49,6 değer kaybetmiştir. Enflasyon artışı da dikkate alındığında yandaş konfederasyonla 2022 yılı için yüzde 5 + 7,  2023 yılı için yüzde 8 + 6 olarak yapılan maaş artışı şimdiden hükmünü yitirmiştir” şeklinde konuştu.

“MESELE İKTİDARIN VE SERMAYENİN TERCİHLERİDİR”

Ekonomik gidişata bir avuç azınlık dışında kimsenin dayanacak gücü kalmadığını belirten Bozgeyik, “Mesele kaynak olmaması değil, iktidarın ve sermayenin tercihleridir. Bize olmayan kaynaklar, silahlanmaya savaşa gidiyor. O nedenle, barış hepimizin acil talebi. Bize olmayan kaynaklar hazine garantili KOİ projeleri aracılığıyla yandaş müteahhitlere gidiyor. Bize olmayan kaynaklar TÜGVA, TÜRGEV, ENSAR, İLİM YAYMA CEMİYETİ gibi vakıflara ve cemaatlere gidiyor. Bize bir maaş bile çok görülürken, kaynaklar birkaç maaş birden alan iktidarın bürokratlarına, eşe-dosta gidiyor. Biz fakirleşirken onlar zenginliklerine zenginlik katıyor” diyerek tepki gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here