Ekonomi Haberler

KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın

HABER MERKEZİ – Ekonomik krizle kamu emekçilerin geleceğinin karartıldığını belirten KESK, TÜİK’in gerçek enflasyon rakamlarını açıklamasını istedi.  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), birçok kentte yaptığı eylemlerle Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) gerçeği yansıtmayan enflasyon oranlarına dikkat çekerek, kamu emekçilerinin maaşlarına zam yapılmasını talep etti.

ANKARA KESK Ankara Şubeler Platformu, “TÜİK gerçek rakamları açıkla” diyerek TÜİK binası önünde açıklama yapmak istedi. Polis engeliyle karşılaşan kitle oturma eylemi düzenleyerek, “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Çetelere değil, emekçiye bütçe” sloganları attı.  Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın da bulunduğu kitle, “Bıçak kemikte, geçinemiyoruz artık yeter”, “Rakamlar yalan yoksulluk gerçek”, “Hayaller TÜİK gerçekler çarşı-pazar”, “Enflasyon yükseliyor maaşlar eriyor”, “Sarayın değil, halkın enflasyonunu açıkla” dövizlerinin yanı sıra “TÜİK sahte enflasyonu değil gerçek rakamları açıkla” pankartı açtı. Polis engelini protesto eden kitle, basın metnini okumayarak gazetecilerle paylaştı. Metinde şunlar yer aldı: “TÜİK vasıtası ile düşük gösterilen sanal rakamlara rağmen resmi enflasyon yüzde 73,5, gıda enflasyonu yüzde 91, ulaştırma enflasyonu yüzde 108 ile son 24 yılın en yüksek noktasına çıkmış bulunuyor. Siyasal iktidar ısrarla sürdürdüğü yanlış ekonomi politikalarının sorumluluğunu almıyor.  Kamu emekçileri olarak 20 yıl önce asgari ücretin 3,5 katına denk gelen ortalama maaşımız bugün asgari ücretin 1,5 katına indi. Asgari ücret 20 yıl önce de açlık sınırının altındaydı. Bugün de altında. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 400 yoksulluk sınırı 20 bin 500 TL’yi aştı.” 

 “Yalanı bırak TÜİK, gerçek enflasyonu açıkla” çağrısıyla TÜİK önüne gitmek isteyen Halkevleri üyeleri de engellenerek uzaklaştırıldı.

 İZMİR   KESK İzmir Şubeler Platformu, yaşanan ekonomik kriz ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin gerçekçi olmamasına ilişkin Konak YKM önünde basın açıklaması düzenledi. “TÜİK’in sayıları yalan yoksulluk gerçek” pankartı açılan açıklamada, “Adil bir ek gösterge düzeni insanca bir yaşam istiyoruz” ve “TÜİK fare doğurdu sarayda” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık, “Sefalet düzenine teslim olmayacağız”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Sefalet düzenine teslim olmayacağı” sloganları atıldı.  Açıklamayı okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş, tarihin en karanlık ve zor sürecinden geçildiğini aktardı. Akaryakıttan gıdaya, doğalgazdan elektriğe, ekmekten suya her gün yeni zamların birbirini izlediğini belirten Karakaş,

“TÜİK aracılığı ile düşük gösterilen sanal verilere rağmen resmi enflasyon yüzde 73,5, gıda enflasyonu yüzde 91, ulaştırma enflasyonu yüzde 108 ile son 24 yılın zirvesine çıkmış durumda. Siyasal iktidar, ısrarla sürdürdüğü yanlış ekonomi politikalarının sorumluluğunu almadığı gibi ‘Enflasyon tüm dünyada rekor kırıyor’ diyerek olağanlaştırmaya çalışıyor. Ancak rekor kırıyor dedikleri ülkelerde bile enflasyon Türkiye’de sekizde biri” dedi. Kamu emekçilerinin hem bugünün hem geleceğinin karartıldığını ifade eden Karakaş, “Kamuda adil bir ek gösterge düzenlenmesi yapılmalı. Taban 3600 ek gösterge alınarak bütün kamu emekçileri yapılan düzenlenmeden faydalandırılmalıdır. Bizlere 19’uncu yüzyılın kölelik koşullarını, yoksulluğunu ve sefaletini dayatanlara karşı emeğin birleşik mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

 MERSİN

 KESK Mersin Şubeler Platformu, Eğitim Sen Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya çok sayıda kamu emekçisi katıldı. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, siyasal iktidarın ısrarla sürdürdüğü yanlış ekonomi politikalarının sorumluluğunu almadığını söyledi. Ülkeyi yönetemeyenlerin yıllar boyunca “ekonomi büyüyor” naraları attığını ifade eden Özbay, “Bizim cebimizden alıp bankada mevduatı olan zenginlere aktarılan tutar 150 milyarı aştı. Üstelik dolar birkaç ay içinde hızla yükseldi, bugün 17 TL’ye dayandı. Kısacası bu soygun sisteminin faturası da bize kesildi. Tablo bütçe gelirlerinde yapılmak istenen artışa bakıldığında çok daha netleşiyor. Çünkü ek ödeneğin tamamı vergilerden yani yüzde 99 olarak bizlerin sırtına yüklenen vergilerin katmerli hale getirilmesinden oluşuyor” dedi.  

 ANTALYA 

KESK Antalya Şubeler Platformu üyeleri, Defterdarlık binası önünde basın açıklaması yaptı. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Mol, hükümetin politikalarını eleştirerek, sefalette karşı emekçileri ortak mücadeleye çağırdı. ADANA KESK Adana Şubeler Platformu, TÜİK Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Çelik, tüm kamu emekçilerinin ve emeklilerin kümülatif maaşının 2022 yılı için en az yüzde 101 oranında artırılması gerektiğini dile getirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir