Haberler

Kıbrıs’ta Erdoğan’a karşı protesto sesleri: TDP, Erdoğan’ın konuşma yapacağı gün Meclis’e gitmeyecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs’a yapacakları ziyarete karşı protesto sesleri yükseliyor. Kıbrıs merkezli Özgür Gazete’nin geçtiği habere göre, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Parti Meclisi, Erdoğan’ın konuşma yapacağı gün, Cumhuriyet Meclisi’ne gitmeme kararı aldı.

TDP’den boykot

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, TDP PM’si Meclis’te Erdoğan’ın konuşmasını dinlemeyecek ve oturuma katılmayacak. Partiden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“TDP Parti Meclisi bu akşam Genel Başkan Cemal Özyiğit başkanlığında toplandı.

Toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da KKTC Meclisine yapacağı ziyaret değerlendirildi.

Özellikle son yıllarda diyalog kurma fırsatı verilmeden; karşılıklı saygıya dayalı eşitler düzeyinde bir ilişki yerine, buyuran-biat eden bir anlayışın hakim kılınmak istenmesi; Kıbrıs Türk halkının iradesine, özgür ve özgün kimliğine yapılan müdahaleler başta olmak üzere, iddia edildiği gibi eşit egemen devlet yerine alt yönetim algısını güçlendirecek adımların atılması tespitinden hareketle ve son günlerde yurttaşlarımızın sebepsizce Türkiye’ye alınmamasının kaçınılmaz sonucu olarak, TDP 20 Temmuz günü gerçekleştirilecek Meclis oturumuna katılmama kararı aldı. Konuyla ilgili daha detaylı açıklamanın önümüzdeki günlerde kamuoyuna yapılacağı da belirtildi.”

Kıbrıs’ta birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü ve aydın, Erdoğan’ı boykot etmeye hazırlanıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir