Ana Sayfa Haberler Kobane davasında dosya itiraz süresi beklenmeden üst mahkemeye gönderildi!

Kobane davasında dosya itiraz süresi beklenmeden üst mahkemeye gönderildi!

0
Kobane davasında dosya itiraz süresi beklenmeden üst mahkemeye gönderildi!

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobane Davası’na bakan Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin reddi hakim talebinin reddine yapılacak itirazları beklemeden dosyayı 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği ortaya çıktı.

Avukatlar itiraz dilekçelerini verdi, dosyanın gönderildiği öğrenildi

Mezopotamya Ajansı’ndan Zemo Ağgöz’ün haberine göre; Ceza Muhakemesi Kanunu’na (CMK) göre mahkemenin belirttiği 7 günlük itiraz süresinin son gününde itiraz dilekçelerini mahkemeye sunan avukatlar dosyanın itiraz dilekçelerini almadan dosyayı 29 Nisan’da 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğini öğrenildi.

Avukatların itirazını beklemeden Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen” reddi hakim talebinin reddine ilişkin itiraz” evrakında, duruşma sırasında reddi hakim talebinde bulunan birçok avukat ve Sabahat Tuncel ile Figen Yüksekdağ’ın avukatlarının isimleri ise yer almadı. Demirtaş, Yüksekdağ ve Tuncel’in avukatları ise reddi hakim talebini içeren dilekçelerini bugün 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu.

“Mahkeme, bir an önce bitirmek amacıyla hareket ediyor”

Yüksekdağ’ın avukatları sundukları dilekçede, “Reddi heyet talebimizin ‘yargılamayı uzatmak amacı ile yapıldığı’ gerekçesiyle mahkeme heyeti tarafından reddi kararı verilmiş olması; mahkeme heyetinin eksik, hatalı, usule ve yasaya açıkça aykırı işlemlerle yargılamayı bir an önce bitirmek amacı ile hareket ettiğini, bu hali ile mahkemenin tarafsız, bağımsız, adil ve dürüst bir yargılama yapamayacağının açıkça anlaşılması nedeni ile heyetin reddi talebimizin geri çevrilmesine dair kararının kaldırılmasına ve mahkeme heyetinin reddi talebimizin kabulüne karar verilmesini talep ederiz” denildi.

Demirtaş’ın avukatları: Karar geri alınsın

Demirtaş’ın avukatları da sundukları dilekçede, “Heyetin reddi talebinin geri çevrilmesi kararının itiraza tabi olduğu, nitekim bu hususun ara karara da bağlandığı; henüz itiraz süresi dolmadan ve itiraz dilekçeleri sunulmadan, reddi hakim talep dilekçelerinin, itiraz dilekçesiymiş gibi ele alınarak; dosyanın Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesi kararının geri alınmasını, itiraz süresi ve itiraz dilekçelerinin sunulmasının beklenmesini, reddi hakim talebimizin geri çevrilmesine ilişkin 26 Nisan 2021 tarihli kararın geri alınmasını ve heyetin reddi talebimizin kabulünü, aksi halde aynı konuda karar vermek üzere dosyanın CMK 268 vd uyarınca Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep ederiz” diye belirtildi.

“Tarafsızlık ve dürüstlük ilkelerine uymadan hareket edildi”

Tuncel’in avukatlarının sunmuş olduğu dilekçede ise, “Yapılan yargılamada, tarafsızlık, dürüstlük, mesleğe yaraşırlık, eşitlik, ehliyet ve özen gibi ilkelere uymaksızın hareket etmiş olmaları, savunma hakkına somut, anlaşılabilir hukuki veya maddi bir gerekçe ortaya koymaksızın keyfi bir şekilde izin verilmemiş olması ve yargılamayı bir bütün olarak usuli güvencelerini sağlamayarak adil bir yargılama olmaktan çıkarmış olmaları sebebiyle kendilerini müvekkil adına reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ne olmuştu?

26 Nisan’da Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kobane Davası’nda avukatların yanı sıra Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel reddi hakim talebinde bulunmuş, mahkeme heyeti ‘reddi hakim taleplerinin yazılı verilmesi gerektiğini, duruşma sırasında ileri sürülen reddi hakim taleplerinin yazılı yapılmak üzere bu aşamada reddedildiğini’ söylemişti. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Demirtaş, Yüksekdağ ve Tuncel’in reddi hakim taleplerini bildirmesi için süre vermiş avukatların reddi hakim talebini ise ‘duruşmayı uzatmaya yönelik’ olduğu gerekçesiyle geri çevirmiş ve Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz yolunun açık olduğuna karar vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here