Haberler

Konya’da Kürt aileye 60 kişilik ırkçı grup “Biz ülkücüyüz, sizi yaşatmayacağız” diyerek saldırdı; sadece 4 kişi tutuklandı!

Konya’nın Meram ilçesi Bahçeşehir Mahallesi’nde yaşayan Kürt ve Karslı Dedeoğulları ailesi, 12 Mayıs’ta aynı mahallede yaşayan 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğradı.

4’ü kadın 7 kişilik ailenin evi, çoğu aynı komşu aileden olan saldırganlarca basılırken, “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle ve bıçak, taş ve sopa gibi silahlarla gerçekleştirilen saldırıda aile bireylerinden Metin Dedeoğulları, beyin kanaması geçirdi, diğer aile üyeleri ise çeşitli yerlerinden aldığı darp sonucu ağır yaralandı.

“Ülkücüyüz, sizi yaşatmayacağız”

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, bütün aile bireylerinin evde olduğu 12 Mayıs gecesi saat 22.00’de 60 kişilik grubun evin bahçesine girerek, “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle kendilerine saldırdığını söyleyen Dedeoğulları, “Saldırı sonrası abim beyin kanaması geçirdi. 3 gün yoğun bakımda yattı. Kız kardeşim ağır yaralanma sonucu 4 gün hastanede kaldı, sol koluna platin takıldı. Ömrünün sonuna kadar sol elini kullanamayacak. Babam 66 yaşında, kafasına dikiş atıldı ve bileğinde yanlış kaynama var. Geriye kalan 3 kişi, ben ve iki kız kardeşim ağır yaralar aldık” dedi.

Uzun yıllardır komşu oldukları kişilerce daha önce de “Biz burada Kürtleri istemiyoruz” şeklindeki tehditlere maruz kaldıklarını söyleyen aile, “Olayın gerçekleştiği gün olay yerine gelen polisler adeta bizi suçladı” diye belirtti.

60 kişilik saldırgan gruptan 4 kişi tutuklandı

Dedeoğulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, saldırı sonrası ifadeleri alınan saldırganlardan Ali Keleş, Ayşe Keleş, Yahya Çalık, Lütfi Keleş, Ali Çalık, Şerife Çalık ve Veli Keleş’in tutuklandığını, A.K., R.Ç., A.Ç., ve İ.K.’nin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bilgisini verdi. Olaydan iki gün sonra tutuklanan Ali Çalık, kısa bir süre sonra “Kavgaya karıştığına dair yeterli delil olmaması” sebebiyle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 60 kişinin yer aldığı saldırıyla ilgili sadece 4 kişi tutuklandı.

Aile avukatı Karabulut, soruşturmanın genişletilmesi ve saldırıda yer alan diğer isimlerin de tespit edilerek, “Nitelikli olarak kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “Nitelikli kasten yaralama”, “Nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal etme” ve “Hakareti tehdit ve kişilerin huzur ve sükutunu bozma” suçlarından tutuklanması talebiyle 17 Haziran’da Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir